ارتش آمریکا حمله نافرجام موشکی به پایگاه خود در سوریه را تائید کرد

رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل: سوریه قادر به تحمل بازگشت به جنگ در مقیاس گسترده نیست، اما چه‌بسا در این راستا در حرکت باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا اعلام کرد که پایگاه «دهکده سبز» در شمال شرق سوریه با 3 موشک هدف قرار گرفت.

ارتش آمریکا، دوشنبه 28 شهریور اعلام کرد پایگاه ائتلاف بین‌المللی در شمال شرق سوریه هدف حمله موشکی نافرجام هدف قرارگرفت.

سازمان ملل متحد، چهارشنبه گذشته در گزارشی جدید و پس از فعال‌شدن چندین جبهه درگیری در سراسر سوریه، نسبت به خطر تشدید درگیری‌های خونین در این کشور در ماه‌های اخیر هشدار داد.

پائولو سرجیو پینیرو، رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل در مورد سوریه، گفت: «سوریه قادر به تحمل بازگشت به جنگ در مقیاس گسترده نیست، اما چه‌بسا در این راستا در حرکت باشد.»

او به خبرنگاران در ژنو گفت: «ما زمانی بر این باور بودیم که جنگ در سوریه کاملا پایان یافته است، اما موارد تخلف ثبت‌شده در گزارش جدید، خلاف این را ثابت می‌کند.»

نقض حقوق بشر

در این گزارش 50 صفحه‌ای، چنین نتیجه‌گیری شده که با وجود آرامش در بسیاری از جبهه‌های جنگ در سال‌های اخیر، «نقض فاحش حقوق بشر و قوانین بشردوستانه» در سراسر کشور طی شش ماه گذشته افزایش یافته است.

این گزارش به وقوع جنگ در شمال شرق و شمال غرب سوریه اشاره دارد که منجر به کشته‌شدن ده‌ها غیرنظامی و محدود شدن منابع آب و غذا شده است.

هانی مگالی، عضو این کمیسیون اعلام کرد مشخصا ظرف در سه ماه گذشته، تشدید حملات جنگنده‌های روسی به مناطق تحت کنترل اپوزیسیون ثبت شده است.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل، قتل رهبران پیشین اپوزیسیون در مناطق تحت کنترل دولت، یورش‌های متعدد به خانه‌ها و ادامه شکنجه و بدرفتاری در بازداشتگاه‌ها را ثبت کرده است.

این کمیسیون همچنین بیش از 12 حمله هوایی اسراییل به سراسر سوریه در شش ماه اول سال 2022، از جمله حمله به فرودگاه بین‌المللی دمشق را مستند کرده است که باعث توقف فعالیت آن به مدت نزدیک دو هفته شد.

سازمان ملل چهارشنبه اعلام کرد که در این بازه زمانی نتوانسته کمک‌های بشردوستانه را از طریق حمل و نقل هوایی به سوریه ارسال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید