ائتلاف عربی: عنادورزی حوثی‌ها مذاکرات آزادسازی اسرای آنها را ناکام کرده است

ترکی المالکی: حوثی‌ها عزم و تمایل جدی و صادقانه‌ای برای آزادسازی اسرا نشان نمی‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرتیپ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، گفت که شبه‌نظامیان حوثی با اولویت دادن به پرونده سوخت آن را بر پرونده اسرای‌شان که بیشتر جنبه انسانی دارد، ترجیح می‌دهند.

المالکی دوشنبه 28 شهریور اظهار داشت که ائتلاف عربی به حوثی‌ها پیشنهاد داده که با اسرای‌شان ملاقات کنند اما این گروه شبه‌نظامی عزم و تمایل جدی و صادقانه‌ای از خود در این‌باره نشان ندادند.

او گفت که ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن به‌رغم عنادورزی‌های حوثی‌ها تلاش‌های بی‌وقفه‌ای را برای آزادسازی اسرا و بازگرداندن آنها به آغوش خانواده‌هایشان انجام داده است.

حوثی‌ها در حالی بر لجاجت‌ورزی‌های خود اصرار می‌ورزند که مذاکرات در امان، پایتخت اردن با هدف تهیه فهرست نهایی زندانیان و بازداشت شدگانی که قرار است آزاد شوند، جریان دارد.

در این نشست‌‌ها لیست‌هایی شامل اسامی نزدیک به 2000 بازداشتی و اسیر از جمله آنها 600 اسیر حوثی که وجود آنها نزد دولت قانونی یمن تایید شده است، مبادله شد.

همچنین 1200 بازداشتی و اسیر نزد شبه‌نظامیان حوثی تایید شده و مقدمات برای آزادسازی آنها در حال انجام است و باقی اسامی ذکر شده در لیست‌ها که وجود آنها تایید نشده به دو کمیته مبادله اجساد و جستجوی مفقودان جهت طی کردن مراحل مورد نظر، واگذار می‌شود.

اجرای توافق مبادله اسرا که در مذاکرات سوئد اعلام شده بود، همواره با کارشکنی‌هایی از سوی شبه‌نظامی حوثی‌ مواجه شده بود از جمله این‌که این گروه اسامی هزاران اسیر و بازداشتی نزد خود را انکار می‌کنند و به درج اسامی کشته شدگان خود در فهرست اسرای ارائه شده با ادعای این‌که این افراد نزد ارتش ملی یمن در اسارت هستند، اقدام کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید