سازمان حقوق بشری «رایتس رادار» اقدامات تجاوزکارانه حوثی‌ها را محکوم کرد

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل: گزارش‌های حاکی از زیان‌های جانی غیرنظامیان در استان الحدیده و بازداشت و آوارگی اجباری آنها، بسیار نگران‌کننده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشری «رایتس رادار»، حملات نظامی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران علیه اهالی منطقه عزله القصره در بیت الفقیه واقع در استان الحدیده درغرب یمن را محکوم کرد.

این سازمان حقوق بشری ضمن محکوم کردن تعرض به اهالی روستاهای المعاریف، الخضاریه، الصباحی و طرف یحی سهل، شبه‌نظامیان نیابتی ایران، خواستار توقف این حملات در منطقه عزله القصره شد.

در بیانیه «رایتس رادار» آمده است که حملات حوثی‌ها منجر به کشته‌شدن یک شهروند و زخمی‌شدن حدود 20 نفر شامل برخی از افراد سالخورده شد.

در ادامه این بیانیه به نقل از منابع محلی آمده است که عوامل مسلح حوثی، چند تن از زخمی‌های غیرنظامی را از بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های بیت الفقیه و زبید در جنوب الحدیده ربودند.

این بیانیه افزود که شبه‌نظامیان حوثی، ده‌ها غیرنظامی شامل کودکان و افراد مسن را که اقدام به مقابله با اقدامات تخریب‌گرانه حوثی‌ها در زمین‌های کشاورزی آنها کرده بودند، ربودند.

«رایتس رادار» خاطرنشان کرد که ویدئوهای برداشته شده حاکی از اقدام مسلحانه حوثی‌ها در تیراندازی شدید به سوی اهالی و بازداشت بیش از 40 نفر از غیرنظامیان از جمله افراد مسن و بیمار است.

این سازمان حقوق بشری از هیئت اعزامی سازمان ملل ناظر بر اجرای توافق استکهلم در استان الحدیده (اونمها) خواست جلوی تجاوزات حوثی‌ها به غیرنظامیان را بگیرد.

ابراز نگرانی شدید سخنگوی دبیر کل سازمان ملل

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد پنجشنبه اعلام کرد: «گزارش‌های حاکی از زیان‌های جانی غیرنظامیان در استان الحدیده و بازداشت و آوارگی اجباری آنها، بسیار نگران‌کننده است.»

او افزود: ما در حال انجام اقداماتی برای راستی‌آزمایی این گزارش‌های نگران‌کننده بوده و به حوثی‌ها یادآوری می‌کنیم که باید مطابق با قانون بین‌المللی حقوق بشر عمل کنند

شبه‌نظامیان کودتاچی حوثی در چند روز گذشته، اقدامات خشونت‌آمیزی را علیه اهالی روستاهای ساحلی «القصره» در منطقه بیت الفقیه در استان الحدیده، در واکنش به مخالفت اهالی با غارت زمین‌هایشان انجام دادند.

به گفته چندین منبع، ده‌ها خودروی حوثی‌ها به روستاهای «طرق یحی سهل»، «الخضاریه»، «المعاریف» و «بنی الصباحی» از توابع عزله القصره یورش برده و اقدام به تیراندازی‌های شدید کردند که به کشته و زخمی شدن شماری از اهالی از جمله زنان و کودکان انجامید.

به گزارش رسانه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری، حوثی‌ها در این یورش بیش از 10 نفر از شهروندان این مناطق را ربوده و زمین‌های کشاورزی آنها را تخریب کردند.

این منابع افزودند که حوثی‌ها در حال مصادره زمین‌های کشاورزی بالغ بر 10 کیلومتر مربع هستند که منبع درآمد بیش از 5 هزار نفر از اهالی منطقه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید