حمله هوایی اسرائیل به فرودگاه دمشق و کشته‌شدن تعدادی از نیروهای نیابتی ایران

این حمله هوایی اسرائیل به خاک سوریه، بیست و پنجمین مورد در سال 2022 است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه سحرگاه شنبه 26 شهریور گزارش داد که اسرائیل، مراکز استقرار شبه‌نظامیان نیابتی ایران در مزارع الغسوله در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق همچنین اطراف منطقه السیده زینب و منطقه الکسوه در حومه دمشق را هدف حملات هوایی قرار داده است.

در بیانیه دیدبان حقوق بشر سوریه آمده است، در این حمله هوایی 7 نفر از جمله 2 تن از عوامل شبه‌نظامیان نیابتی ایران کشته شدند.

در همین رابطه، خبرگزاری سوریه «سانا» به نقل از یک منبع نظامی در ارتش رژیم سوریه از کشته‌شدن 5 سرباز سوری در حمله هوایی اسرائیل خبر داد.

این منبع افزود: «اسرائیل با رگباری از راکت‌ها از شمال شرقی دریاچه طبریا، فرودگاه بین‌المللی دمشق و برخی نقاط جنوب این شهر را هدف قرار داد.»

به گفته او بیشتر این راکت‌ها با آتش پدافند هوایی ارتش سوریه رهگیری و منهدم شدند و این حمله منجر به کشته‌شدن 5 نظامی و خسارات مادی شد.

حمله هوایی اخیر اسرائیل به خاک سوریه، بیست و پنجمین مورد در سال 2022 به‌شمار می‌رود.

کارخانه‌های تولید موشک

این حملات در پی اظهارات دوشنبه گذشته بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل انجام شد که گفته بود ایران مراکز نظامی در سوریه را به کارخانه‌های ساخت موشک تبدیل کرده است.

گانتز گفت که از تاسیسات نظامی سوریه برای ساخت موشک‌های هدایت شونده نقطه‌زن برای حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های نیابتی ایران در منطقه استفاده می‌شود.

حملات پیوسته

اسرائیل اخیرا حملات خود به سایت‌های نظامی مهم ایران در خاک سوریه و اطراف فرودگاه‌های بین‌المللی دمشق و حلب تشدید کرده است.

این حملات همزمان با انتقال تسلیحات و مهمات ایران از جمله سامانه‌ پدافند هوایی و پهپاد به سوریه و ذخیره‌سازی آنها در زاغه‌های شماری از شهرهای سوریه به‌ویژه مصیاف در غرب حماه انجام شد.

از آغاز بحران سوریه در سال 2011، جنگنده‌های اسرائیلی با انجام صدها حمله هوایی، مواضع ارتش رژیم سوریه و مراکز نظامی ایران و حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده‌اند. اسرائیل به ندرت مسئولیت این حملات را بر عهده می‌گیرد اما خاطرنشان کرده به مقابله با اقدامات ایران برای تحکیم حضور و موقعیت نظامی خود در سوریه، ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید