ارتش سودان: قدرت را تنها به دولت غیر حزبی واگذار خواهیم کرد

تشکل «نیروهای آزادی و تغییر»، به عنوان تشکل غیرنظامی اصلی کشور، مواضع ارتش را صرفا نوعی «تاکتیک» با هدف باقی‌ماندن در قدرت توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش سودان، شنبه 26 شهریور بار دیگر با تاکید بر این که از حاکمیت کنار خواهد رفت، اعلام کرد قدرت را تنها به یک دولت توافقی یا انتخابی غیرحزبی واگذار خواهد کرد تا مرحله گذار را مدیریت کند.

الطاهر ابو هاجه، مشاور رسانه‌ای عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل نیروهای مسلح سودان، ضمن تاکید بر تعهد این نهاد نظامی برای خروج از سپهر سیاست، خاطرنشان کرد این همان موضوعی است که البرهان از چهارم جولای گذشته بر آن تاکید دارد.

به گزارش خبرگزاری سودان، او همچنین تاکید کرد که نهاد نظامی، شایسته‌سالاری و غیر‌حزبی بودن دولت در دوران گذار را تامین خواهد کرد به شکلی که مناصب دولتی مشمول رانت‌خواری نشده و از اجماع تمامی طیف‌های سیاسی برخوردار باشد.

مشاور رسانه‌ای ژنرال البرهان همچنین اظهار داشت، نیروهای مسلح، قدرت را صرفا به دولتی مورد توافق تمامی احاد مردم یا کابینه‌ای منتخب واگذار خواهد کرد.

عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل نیروهای مسلح سودان
عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل نیروهای مسلح سودان

به گفته او ارتش به موجب مفاد قانون اساسی مسئولیت تامین امنیت و ثبات کشور را بر عهده دارد.

این اظهارات به دنبال سخنان محمد حمدان دقلو، معاون رئیس شورای حاکمیت سودان مبنی بر توافق با البرهان در مورد واگذاری موضوع تشکیل کابینه و شورای حاکمیت به نهادی مدنی مطرح شد. او همچنین تاکید کرد که شورای حاکمیت و ارتش سودان قاطعانه به لزوم واگذاری انتخاب روسای شورای حاکمیت و دولت به مردم، پایبندند.

کابینه غیرنظامی

نیروهای نظامی سودان ماه‌ها پیش اعلام کردند، پس از برگزاری انتخابات سراسری در کشور، تمایلی به کار سیاسی و تصدی هیچ سمتی ندارند.

البرهان، فرمانده ارتش در اوایل ژوئیه (2022)، اعلام کرد که نهاد نظامی از گفت‌وگوهایی که به منظور تشکیل دولت جدید آغاز شده بود، فاصله گرفته و آماده است تا زمینه‌ روی کار آمدن دولت غیرنظامی را فراهم کند.

این در حالی است که تشکل «نیروهای آزادی و تغییر»، به عنوان تشکل غیرنظامی اصلی کشور، مواضع ارتش را صرفا نوعی «تاکتیک» با هدف ماندن در قدرت توصیف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید