فارین پالیسی: اقدامات ایران برای جذب حامیان صدر شکست خورده است

به نظر کارشناسان، حتی برگزاری انتخابات زودهنگام نیز نمی‌تواند تاثیر چندانی در جبران زیان‌های عمیق وارده آمده به عراق داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم دوره آرامشی که با فراخوان مقتدی صدر، رهبر جریان صدری در عراق برقرار شده بود، با پایان رسمی «مراسم اربعین» در جمعه 25 شهریور، تلاش‌ها برای فیصله دادن به بحران این جریان و «هیئت هماهنگی» وابسته به ایران عملا به جایی نرسیده است.

مجله آمريكايى «فارین پالیسی» در شماره اخیر خود با اشاره به اين كه دخالت‌های پیاپی ایران در عراق موجب تشدید تنش‌ در این کشور شده، تاکید کرد که «تلاش ایران برای جذب و استفاده از حامیان صدر در عراق عملا با شكست مواجه شده است.»

بستن راه به روی صدر

بر اساس این تحلیل، اعلام انصراف کاظم حائری، مرجع تقلید از مرجعیت خود در مرداد گذشته و درخواست از مقلدان خود برای پذیرش مرجعیت علی خامنه‌ای، خشم عراقی‌ها به ویژه هواداران صدر را برانگیخت که این اقدام را تلاشی از سوی ایران برای محدود کردن نفوذ صدر تفسیر کردند.

فارین پالیسی افزود که این ترفند ایران برای کسب نفوذ و سیطره بر حامیان صدر، تاکتیک مطالعه‌شده و دقیقی نبود و عملا شکست خورد.

منازعه داخلی میان شیعیان عراق

در ادامه همین تحلیل خاطرنشان شده که این اقدام ایران می‌تواند به وقوع درگیری‌های داخلی میان شیعیان عراق بیانجامد که نشانه‌های اولیه آن در نبردهای مسلحانه ماه گذشته در منطقه سبز بغداد بین هواداران صدر و عواملی از حشد الشعبی و «هیئت هماهنگی» مشاهده شد که بیش از 30 کشته برجای گذاشت.

این درگیری‌ها، خونین‌ترین منازعه داخلی در فضای شیعیان عراق بود که پس از سقوط رژیم صدام حسین تا حد زیادی از یکپارچگی و وحدت برخوردار بود.

بر اساس این تحلیل، شرایط کنونی حاکی از آن است که طرفین منازعه (صدر از یک سو و عوامل وابسته به ایران از سوی دیگر)، هیچ تجدید نظری در مواضع خود نکرده‌اند که این امر احتمال ازسرگیری خشونت‌ها میان طرفین را به شدت بالا می‌برد؛ خصوصا که صدر از خواسته خود مبنی بر اجرای انتخابات زودهنگام، کوتاه نیامده است.

این درحالی است به نظر کارشناسان، حتی برگزاری این انتخابات نیز نمی‌تواند تاثیر چندانی در جبران زیان‌های عمیق وارده آمده به عراق داشته باشد و به همین دلیل، نگرانی‌های عمده‌ای در مورد درغلتیدن عراق در بحران‌های بعدی وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید