دیدارهای فشرده آنکارا و دمشق؛ تلاش روسیه برای بهبود روابط طرفین

«رویترز»: هاکان فیدان، مدیر سرویس اطلاعات ملی ترکیه در هفته جاری با علی مملوک، همتای سوری خود در دمشق دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گفته 4 منبع آگاه، روسای سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه و سوریه، ظرف چند هفته گذشته، دیدارهایی در دمشق داشتند که به نوعی بیانگر پیشرفت تلاش‌های روسیه برای برطرف کردن سردی حاکم بر روابط آنکارا و دمشق است.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از یک منبع آگاه نوشت، هاکان فیدان، مدیر سرویس اطلاعات ملی ترکیه در هفته جاری با علی مملوک، همتای سوری خود در دمشق دیدار کرد.

مسئولان ترکیه و این منبع منطقه‌ای بر این باورند که این‌گونه تماس‌ها بیانگر بروز تحول در سیاست روسیه در برهه‌ای است که مسکو خود را برای منازعه طولانی‌مدت در اوکراین و همچنین تحکیم هر چه بیشتر موقعیت خود در سوریه آماده می‌کند.

به گفته یک مقام ارشد و یک منبع امنیتی ترکیه، فیدان که از محافل بسیار نزدیک رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه قلمداد می‌شود، در دیدار با مملوک، موضوع نشست احتمالی وزرای خارجه دو کشور را نیز مورد بررسی قرار داد.

عبور از اختلافات

این مقام ترکیه گفت: «خواسته روسیه این است طرفین بر اختلافات خود غلبه کرده و به توافق‌های معینی برسند که در راستای منافع همه طرف‌ها از جمله ترکیه و سوریه قرار دارد.»

او درعین حال تصریح کرد اصرار آنکارا بر مشارکت گروه‌های مسلح اپوزیسیون سوریه در هر گونه گفت‌وگو با دمشق، یک چالش اساسی است.

تغییر در رویکرد روسیه

این مقام ارشد همچنین با خاطرنشان کردن این که مسکو به تدریج بخشی از منابع نظامی خود را از خاک سوریه خارج کرده تا بر جبهه اوکراین تمرکز بخشد، افزود: «مسکو از ترکیه خواست با اقدام در راستای عادی‌سازی روابط با اسد، دستیابی به راه حل سیاسی را تسریع کند.»

یک منبع هم‌پیمان با دمشق نیز تأکید کرد که مسکو از رژیم سوریه خواسته است با آنکارا وارد گفت‌وگو شود، آنهم در حالی که در صورت مجبور شدن به انتقال نیروهای خود به اوکراین، در صدد حفظ موقعیت خود و اسد است.

نگرانی ترکیه

به نظر می‌رسد آنکارا نگران نیروی جایگزین روسیه در صورت خروج روس‌ها از سوریه است. به گفته یک مسئول بلندپایه ترکیه، این کشور با جایگزین شدن نیروهای ایران یا مورد حمایت این کشور موافق نیست که عملا بخش‌های گسترده‌ای از خاک سوریه را زیر کنترل خود دارند.

نیاز مبرم

دیدارهای جسته و گریخته میان مملوک و فیدان در دو سال گذشته، بیانگر نیاز مبرم به ادامه این تماس‌هاست که به گفته منابع آگاه، دربردارنده پیشرفت‌های قابل توجهی بوده و مناسبات میان دو کشور در راستای «زمینه‌سازی بهبود فضای تفاهم» قرار گرفته است.

عادی‌سازی روابط

عادی‌سازی مناسبات دو کشور بعد از ناممکن بودن چنین همگرایی در مراحل آغازین بحران سوریه، می‌تواند منجر به بروز تحول در جنگی شود که از 10 سال پیش در سوریه در جریان است و حمایت آنکارا از عوامل مسلح اپوزیسیون، آخرین تکیه‌گاه این عوامل در شمال غرب سوریه به شمار می‌رود.

البته چنین همگرایی با موانع متعددی از جمله موضوع سرنوشت عوامل مسلح اپوزیسیون و میلیون‌ها غیرنظامی مواجه است که برای فرار از چنگال رژیم اسد به این منطقه گریخته‌اند.

شایان توجه است که هزاران گروه مسلح در سراسر شمال سوریه از پشتیبانی ترکیه برخوردارند.

همگرایی ناممکن اکنون ممکن است

تحول آشکاری در موضع ترکیه که پیشتر اسد را از زبان اردوغان، «تروریست و جنایتکار» توصیف کرده بود، در ماه گذشته ایجاد شد تا جائی که به گفته اردوغان نمی‌توان به طور کامل گفت‌وگو و دیپلماسی را با دمشق کنار گذاشت.

این تحول در رویکرد آنکارا در قبال رژیم اسد در حالی است که اردوغان انتخابات سال آینده را در پیش دارد که پرونده‌های دشواری مانند پناهجویان سوری درخاک ترکیه را شامل خواهد شد که شمار آنها به 3.7 میلیون نفر رسیده است.

همچنین سلسله دیدارهای اردوغان و پوتین شامل نشست امروز آنها در ازبکستان را نیز باید مدنظر قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید