تکرار یورش مسلحانه سپرده‌گذاران؛ حمله به 7 شعبه بانکی در بیروت و جنوب لبنان

انجمن بانک‌های لبنان اعلام کرد تمامی شعب بانک‌های کشور به مدت 3 روز از دوشنبه آینده تعطیل می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خشم سپرده‌گذاران لبنانی در قالب یورش به شعب بانک‌ها یا به بیان این سپرده‌گذاران «لانه‌های ظلم» از بیروت تا جنوب لبنان شعله‌ور شده و به گفته خبرنگار «العربیه»، ظرف چند ساعت گذشته، 7 بانک هدف حمله مسلحانه سپرده‌گذاران قرار گرفت.

سریال این یورش‌ها، جمعه 25 شهریور با ورود مسلحانه یک سپرده‌گذار به شعبه «بانک بیبلوس» در شهر الغازیه (جنوب لبنان) آغاز شد.

به گزارش رسانه‌های محلی، این سپرده‌گذار بعد از ورود به بانک تهدید کرد که با بنزین شعبه را آتش خواهد زد ولی با دخالت نیروهای امنیتی و سرویس اطلاعاتی ارتش لبنان پس از دریافت سپرده 19200 دلاری خویش تسلیم شد.

بر اساس گزارش «العربیه»، سپرده‌گذار دیگری نیز در اقدامی مشابه، با یورش به یکی از شعب «بلوم بانک» در بیروت، ضمن تهدید کارکنان، خواهان دریافت مبلغ سپرده خود شد. همچنین شعب بانک «لبنان و الخلیج» و «بانک لبنان – فرانسه » نیز هدف یورش مشابه دو سپرده‌گذار خشمگین قرار گرفتند.

بازداشت سپرده‌گذار حمله‌کننده به یک شعبه بانکی در جنوب لبنان
بازداشت سپرده‌گذار حمله‌کننده به یک شعبه بانکی در جنوب لبنان

تعطیلی بانک‌ها

از سویی انجمن بانک‌های لبنان اعلام کرد تمامی شعب بانک‌های کشور به مدت 3 روز از دوشنبه آینده تعطیل خواهند بود.

این حوادث پی در پی، 2 روز بعد از اقدام «سالی حافظ» در یورش مسلحانه به شعبه «بلوم بانک» در بیروت برای بازپس‌گیری سپرده خود (13 هزار دلار) با هدف درمان خواهر مبتلا به سرطانش رخ دادند.

ناظران اقتصادی لبنان بر این باورند که تکرار این یورش‌ها برای مقابله با اقدام غیر قانونی بانک‌‌های لبنان در مسدود کردن حساب سپرده‌گذاران، بسیار نگران‌کننده است.

از زمان آغاز بحران اقتصادی لبنان در سال 2020 تاکنون، 4 سپرده‌گذار موفق شدند با تهدید مسلحانه، بخشی از سپرده‌های بانکی خود را پس بگیرند.

هم اکنون در بازار سیاه قیمت یک دلار آمریکا برابر 37 هزار لیره لبنان معامله می‌شود که از عمق بحران اقتصادی کشور و سقوط ارزش دارایی‌های مردم لبنان حکایت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید