الاریانی: جامعه بین‌المللی ادامه محاصره استان تعز توسط حوثی‌ها را محکوم کند

حوثی‌ها کماکان در بازگشایی جاده‌های تعز و رفع محاصره هفت ساله اعمال‌شده بر این استان و همچنین پرداخت حقوق کارکنان دولت از منابع درآمد‌های حاصل از مشتقات نفتی و مالیات گمرک بندر الحدیده تعلل می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن ادامه محاصره تعز توسط شبه‌نظامیان حوثی‌ را نوعی اعمال مجازات دسته‌جمعی علیه مردم این استان دانست.

الاریانی پنج‌شنبه 24 شهریور در حساب «توییتر» خود خواستار موضع‌گیری جدی بین‌المللی علیه شبه‌نظامیان حوثی برای ملزم ساختن این گروه به اجرای تعهدات‌شان در چارچوب توافقنامه آتش‌بس و لغو فوری و بدون قید و شرط محاصره تعز شد.

محکومیت بین‌المللی

الاریانی همچنین از جامعه بین‌الملل، سازمان ملل، نمایندگان آمریکا و سازمان‌های حقوق بشری خواست تا محاصره اعمال شده از سوی حوثی‌ها در تعز را به عنوان «جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» محکوم کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه گذشته از طرف‌های یمنی خواست مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل را از سر گرفته و بر سر برقراری آتش‌بس گسترده‌ای که بتواند به آتش‌بس دائمی تبدیل شود، توافق کنند.

بازگشایی فوری جاده‌های تعز

شورای امنیت همچنین بار دیگر از حوثی‌ها خواست تا «به مذاکرات بازگردند و راه‌های اصلی تعز را فوراً باز کنند».

گفتنی است که سازمان ملل متحد در دوم ماه اوت ماه گذشته (11 مرداد) اعلام کرده بود که طرف‌های یمنی بر اساس شرایط قبلی آتش‌بس بار دیگر با تمدید آتش‌بس به مدت دو ماه دیگر موافقت کرده‌اند.

هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن، در آن زمان گفت که آتش بس برای دو ماه دیگر یعنی از دوم اوت تا دوم اکتبر 2022 تمدید خواهد شد.
فرستاده سازمان ملل در امور یمن افزود که قبول تمدید مهلت آتش‌بس از سوی طرفین بر اساس شرایط توافق قبلی آن است.

گروندبرگ، در بیانیه‌ای گفت: «خوشحالم که اعلام کنم دو طرف توافق کردند که آتش‌بس را با همان شرایط قبلی به مدت دو ماه دیگر، از دوم اوت 2022 تا 2 اکتبر 2022 تمدید کنند».

او افزود: «تمدید آتش‌بس شامل تعهد طرفین برای تشدید مذاکرات جهت دستیابی به توافقنامه آتش‌بس گسترده در اسرع وقت است».

او نیز خاطرنشان کرد، تلاش‌ خود را با طرف‌های یمنی برای دستیابی هر چه سریعتر به یک توافق آتش‌بس گسترده ادامه خواهد داد.

گروندبرگ تاکید کرد، توافقنامه آتش‌بس پیشنهادی مکانیسم بازگشایی جاده‌ها در تعز و سایر استان‌ها و انجام پرواز‌های بیشتر از و به فرودگاه صنعا و تامین سوخت و جریان منظم سوخت‌رسانی در بندر الحدیده را میسر خواهد کرد.

نماینده سازمان ملل گفت که توافق تمدید آتش‌بس فرصتی را برای مذاکره درباره آتش‌بس دائمی، امور اقتصادی و آماده‌سازی برای از سرگیری روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل جهت رسیدن به یک آتش‌بس پایدار و عادلانه در یمن فراهم می‌کند.

استقبال از تمدید آتش‌بس

از سوی دیگر دولت یمن نیز به نوبه خود از اعلام نماینده سازمان ملل مبنی بر تمدید آتش‌بس برای دو ماه دیگر مطابق با شرایط قبلی استقبال کرد.

دولت یمن در بیانیه‌ای تصریح کرد که «هدف اصلی آتش‌بس متوقف کردن خونریزی‌ها و تسهیل حرکت آزادانه غیرنظامیان، جابجایی کالاها و ارائه خدمات بشردوستانه و تجاری در سراسر یمن است».

در بیانیه دولت یمن آمده است: «تسهیل سفر از طریق فرودگاه صنعا و ورود مشتقات نفتی از طریق بندر الحدیده از طرف دولت قانونی اجرا شد اما محاصره شهر تعز توسط شبه‌نظامیان حوثی همچنان ادامه دارد. هنوز 4 میلیون نفر از مردم آن استان از رفتار وحشیانه حوثی‌ها رنج می‌برند. شبه‌نظامیان حوثی با وجود گذشت چهار ماه از اجرایی‌شدن توافق هنوز به وعده‌های خود در رابطه با آتش‌بس عمل نکردند».

دولت یمن همچنین بر لزوم اجرای کامل شروط آتش‌بس، توقف همه موارد نقض‌های مکرر حوثی‌ها، انجام همه تعهداتی که در گذشته انجام نشد، رفع محاصره ظالمانه از مردم تعز، بازگشایی فوری جاده‌های اصلی در بقیه استان‌ها و اطمینان از پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها از درآمدهای بنادر الحدیده تاکید کرد.

دولت یمن بار دیگر بر «حمایت جدی از همه تلاش‌های سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه آن جهت دستیابی به صلحی همه‌جانبه و عادلانه، مطابق با مرجع‌های سه‌گانه مورد توافق، که قطعنامه بین‌المللی 2216 از جمله مهم‌ترین آنهاست» تأکید کرد.

این در حالی است که شبه‌نظامیان حوثی هنوز در گشایش جاده‌های تعز و رفع محاصره هفت ساله اعمال‌شده بر این استان و همچنین پرداخت حقوق کارکنان دولت از درآمده‌های حاصل از مشتقات نفتی و مالیات گمرک بندر الحدیده تعلل کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید