مقام پیشین اسرائیلی: مقابله با تهدید ایران دشوارتر شده است

اکنون توانایی تولید سلاح‌های مرگبار از قطعات ساده بسیار آسان‌تر از قبل شده است، و روند تولید چنین تسلیحاتی به شدت رو به رشد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تَمیر هِیمَن، رئیس اسبق اطلاعات ارتش اسرائیل، در اظهاراتی گفت با نظر به پیشرفت‌های ایران و نیروهای نیابتی آن در تولید تسلیحات کوچک و دقیق، مقابله با تهدید این رژیم نسبت به گذشته بسیار دشوارتر شده است.

هِیمَن در گفت‌وگو با روزنامه «جروزالم پست» گفت پیشتر اسرائیل می‌توانست با حذف یکی دو دانشمند کلیدی، برنامه‌ هسته‌ای ایران یا برنامه‌های موشکی و نیروهای نیابتی آن مثل حزب‌الله و حماس را مختل کند، اما طی سال‌های اخیر یک «تغییر پارادایم» در این باره صورت گرفته است.

به گفته رئیس اسبق اطلاعات ارتش اسرائیل، اکنون توانایی تولید سلاح‌های مرگبار از قطعات ساده بسیار آسان‌تر از قبل شده است، و روند تولید چنین تسلیحاتی به شدت رو به رشد است.

این مقام اسبق اسرائیلی می‌گوید امروزه «دانشمندان» پشت موشک‌های بالستیک حماس و دیگر گروه‌های نیابتی ایران دیگر لزوماً «نخبه و نابغه» نیستند که جایگزینی آنها تقریبا غیرممکن باشد، بلکه به محض حذف عده‌ای، تعدادی دیگر جانشین آنها می‌شوند.

به گفته هیمن، چالش‌های فزاینده مشابهی نیز در قبال زرادخانه تسلیحات شیمیایی رژیم سوریه برای اسرائیل وجود دارد، چرا که «روندی از پایین به بالا» توسط کارشناسان تسلیحات شیمیایی رژیم اسد آغاز شده است تا این برنامه پس از آن که دولت اوباما در سال 2013 از سوریه خواست عمده این تسلیحات را تحویل دهد، دومرتبه از سر گرفته شود.

رئیس اسبق اطلاعات ارتش اسرائیل در پایان گفت‌وگوی خود با «جروزالم پست» تاکید کرد تمام این مسائل به این معناست که دستگاه اطلاعاتی اسرائیل باید نسبت به سابق بسیار سخت‌کوشانه‌تر کار کند و جزئیات زنجیره تامین هر یک از سلاح‌های دقیق جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن را بیابد تا بتواند جلوی توسعه آنها را بگیرد یا راه‌هایی برای نابود کردن آنها پیش از آنکه مستقر شوند، پیدا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید