سازمان ملل: جنگ ممکن است در مقیاس وسیع‌تری به سوریه بازگردد

با وجود آرامش در بسیاری از جبهه‌های جنگ در سوریه طی سال‌های اخیر، نقض فاحش حقوق بشر و قوانین بشردوستانه در سراسر این کشور طی شش ماه گذشته افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل چهارشنبه 23 شهریور پس از وقوع درگیری‌هایی طی ماه‌های اخیر در چندین جبهه در سراسر سوریه، در گزارشی جدید نسبت به خطر تشدید درگیری‌های خونین در مقیاس وسیعی در سوریه هشدار داد.

پائولو سرجیو پینیرو، رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل درباره سوریه، گفت: «سوریه نمی‌تواند به جنگ در مقیاس بزرگ‌تر بازگردد، اما ممکن است به این سمت حرکت کند».

او به خبرنگاران در ژنو گفت: «در یک مقطع اعتقاد داشتیم که جنگ در سوریه به‌طور کامل پایان یافته است، اما نقض‌های ثبت شده در گزارش‌های سازمان ملل خلاف آن را ثابت می‌کند».

این گزارش 50 صفحه‌ای نتیجه‌گیری می‌کند که با وجود آرامش در بسیاری از جبهه‌های جنگ طی سال‌های اخیر در سوریه، «نقض فاحش حقوق بشر و قوانین بشردوستانه» در سراسر این کشور طی شش ماه گذشته افزایش یافته است.

این گزارش به وقوع جنگ در شمال شرق و شمال غرب سوریه که به کشته شدن ده‌ها غیرنظامی و کاهش ارسال کمک‌های غذایی منجر شد، اشاره کرده است.

هانی مگالی، عضو کمیته سازمان ملل گفت که او در طول سه ماه گذشته افزایش حملات جنگنده‌های روسیه به مناطق تحت کنترل مخالفان را نیز ثبت کرده است.

ویرانی در ادلب

در مناطق تحت کنترل دولت، کمیته وابسته به سازمان ملل قتل رهبران سابق مخالفان، یورش‌های متعدد به خانه‌ها، و ادامه شکنجه و بدرفتاری در بازداشتگاه‌ها را ثبت کرده است.

این کمیته همچنین بیش از 12 حمله اسرائیل به سراسر سوریه در شش ماه اول سال 2022، از جمله حمله به فرودگاه بین‌المللی دمشق که تقریباً دو هفته پروازهای فرودگاه را متوقف کرد، ثبت کرده است.

سازمان ملل متحد چهارشنبه اعلام کرد که در این مدت نتوانسته است از طریق هوا به سوریه کمک‌های بشردوستانه ارسال کند.

از زمان آغاز قیام مردم سوریه علیه رژیم بشار اسد در سال 2011 که با مداخله برخی کشورها همراه شد این قیام سپس به درگیری‌های خونین و جنگی داخلی تبدیل شد. در این میان صدها هزار نفر از مردم سوریه به دست نیروهای بشار اسد و شبه‌نظامیان وابسته به ایران کشته و میلیون‌ها نفر آنها آواره شدند.

هر چند درگیری‌ها طی سال‌های اخیر فروکش کرده، گزارش سازمان ملل اما گفته که آتش جنگ در خطوط مقدم بین مناطق مختلف در این کشور دوباره آغاز به شعله‌ور شدن کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید