همایش جهانی «هوش مصنوعی» در سعودی آغاز به کار کرد

شرکت نفت سعودی « آرامکو» از راه‌اندازی «کریدور جهانی هوش مصنوعی» خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با حمایت شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی و رئیس هیئت مدیره سازمان اطلاعات و هوش مصنوعی سعودی (سدایا)، روز سه‌شنبه 22 شهریور دومین دوره همایش جهانی هوش مصنوعی با شعار: «هوش مصنوعی برای خوشبختی بشریت» با حضور بیش از 10 هزار نفر و 200 سخنران از 90 کشور، نمایندگان تصمیم‌گیر و سیاستگذار در زمینه هوش مصنوعی و روسای شرکت‌های بزرگ فناوری در جهان، آغاز به کار کرد.

این نشست که در مقر مرکز همایش‌های بین‌المللی ملک عبدالعزیز در ریاض برگزار شده به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

در جریان این همایش، شرکت بزرگ نفت سعودی «آرامکو» پروژه راهبردی جدید خود با نام «کریدور جهانی برای هوش مصنوعی» را اعلام کرد.

حمایت ولی‌عهد سعودی از دومین دوره همایش جهانی در زمینه هوش مصنوعی در راستای تمایل و تاکید او بر بهره برداری از این بخش حیاتی جهت تحقق توسعه برای کشور پادشاهی عربی سعودی و تبدیل ریاض به الگوی جهانی پیشرو در زمینه ایجاد اقتصادهای دانش‌‌بنیان برای خدمت به نسل‌های فعلی و آینده و تحقق اهداف برنامه چشم‌انداز توسعه 2030 سعودی است.

این همایش بین‌المللی با نمایش زنده‌ای با عنوان انسان‌ها می‌توانند به لطف هوش مصنوعی آینده بهتری داشته باشند، آغاز شد.

این نمایش شامل هفت صحنه بود که رابطه انسان با هوش مصنوعی را بیان می‌کرد، از جمله اخلاق هوش مصنوعی، داستان یادگیری ماشین ابزار، نحوه آموزش ماشین توسط انسان و اینکه چگونه ماشین هوشمند در کنترل انسان باشد تا آموزش‌ها را درک کند، علاوه بر این که چگونه ماشین می‌تواند بدون نیاز به دخالت انسان به طور مستقل کار کند تا در آینده دوباره با انسان هماهنگ و منسجم شود.

خدمت به بشریت

عبدالله السواحه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سعودی در این مراسم تأکید کرد، این اجلاس که با حمایت شاهزاده محمد بن سلمان برگزار می‌شود، بر حمایت، توانمندسازی و غنیمت شمردن فرصت‌های آینده با استفاده از هوش مصنوعی و نقش آن در خدمت به بشریت و ترسیم آینده پادشاهی عربی سعودی برای ساخت جوامع دیجیتال، شهرهای هوشمند و اقتصادهای دیجیتالی پیشرفته، تمرکز دارد.

السواحه به نتایج حمایت‌های ولی‌عهد سعودی در جهت توانمندسازی جامعه و انعکاس آن بر کارآفرینان و شرکت‌های سعودی که منجر به اتخاذ راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای خدمت به حوزه‌های حیاتی در زمینه‌های سلامت، انرژی و اقتصاد دیجیتالی شده است، اشاره کرد.

او همچنین به برخی از تجربیات پیشگام ارائه شده توسط سعودی پرداخت که مهمترین آنها بکارگیری برخی راه‌حل‌های هوش مصنوعی در آرامکو در بخش حفاری و اکتشاف است که این شرکت امروز به لطف برخورداری از چنین قابلیت‌هایی در صدر شرکت‌های فعال در زمینه انرژی قرار گرفته که در اجرای پروژه‌های خود به حفاظت از محیط زیست پایبند هستند.

در همین حال عبدالله الغامدی، رئیس اداره اطلاع‌رسانی و هوش مصنوعی سعودی با اشاره به فناوری پیشرفته به‌ویژه بخشی که با هوش مصنوعی در ارتباط است، گفت، هوش مصنوعی اکنون به بخشی جدایی‌ناپذیر از همه جنبه‌های زندگی ما تبدیل شده است.

او به کشف اولین واکسن آبله اشاره کرد و گفت در قرن‌های گذشته کشف واکسن تا 200 سال طول کشید، اما اکنون به لطف برخورداری از هوش مصنوعی این مدت طولانی برای کشف واکسن کووید-19 به چند ماه خلاصه شد و این دستاوردها به برکت برخورداری از فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی اتفاق می‌افتد.

کریدور جهانی هوش مصنوعی

در این همایش، امین الناصر، رئیس و مدیر اجرایی شرکت نفت سعودی، با بیان اینکه آرامکو افتخار می‌کند که یکی از حامیان اصلی این همایش است، از پروژه راهبردی جدیدی به نام «کریدور جهانی برای هوش مصنوعی» خبر داد.

وی با بیان این‌که این پروژه بلندپروازانه در حال حاضر مراحل اولیه خود را طی می‌کند، گفت طراحی آن شامل چندین عنصر برای ایفای چهار نقش اصلی است:

1- ایجاد مرکز ویژه توسعه راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای آرامکو سعودی و علاقمندان به این فناوری با چشم‌اندازی وسیع.

2- افزایش تلاش‌ها برای توسعه سیستم مالکیت فکری مرتبط با هوش مصنوعی،

3- بازاریابی محصولات هوش مصنوعی

4- بازاریابی محصولات مالکیت فکری در تجارت

او افزود که این پروژه آموزش و توسعه استعدادهای جوان سعودی در زمینه هوش مصنوعی و حمایت از نسل جدید شرکت‌های نوظهور این کشور که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند را پوشش می‌دهد.

رئیس و مدیر اجرایی شرکت نفت سعودی هدف از پروژه کریدور جهانی هوش مصنوعی را تلاش در جهت انتقال دانش، تبادل‌نظر و ارائه راه‌حل‌ها در زمینه هوش مصنوعی میان پادشاهی عربی سعودی و سایر کشورهای جهان و شرکت آرامکو اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید