دو حمله مسلحانه و گروگان‌گیری در بانک‌های لبنان

سپرده‌های مردم لبنان با واحد پول این کشور، عملا ارزش خود را دست داده به طوری که یک دلار لبنان که قیمت رسمی آن برابر 1500 لیره لبنانی است اکنون در بازار آزاد به 36650 لیره رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک زن لبنانی به نام سالی حافظ، چهارشنبه 23 شهریور پس از ورود مسلحانه به «بلوم بنک»، در بیروت موفق شد سپرده خود به مبلغ 13 هزار دلار را از این بانک به زور سلاح و تهدید به سوزاندن خود پس بگیرد.

نیروی امنیت عمومی لبنان متعاقبا از دستگیری این سپرده‌گذار مسلح خبر داد که گزارش‌های ضد ونقیضی در مورد مبلغی که او توانست از بانک پس بگیرد، وجود دارد.

Advertisement

به گفته منابع «العربیه»، به دلیل ازدحام جمعیت در بیرون این بانک که هدف یورش مسلحانه قرار گرفت، شماری مصدوم شدند.

سالی با انتشار ویدیویی در صفحه فیس بوک، دلیل اقدام خود را «تلاش برای تامین هزینه‌های درمان خواهرش که در حال مرگ» است عنوان کرده است.

سالی حافظ با ریختن بنزین بر بدن خود، تهدید کرد که اگر مبلغ سپرده‌‌اش ‌را نگیرد، خود را به آتش خواهد می‌کشد.

یورش به بانکی در استان جبل

این در حالی است که انجمن سپرده‌گذاران لبنانی چهارشنبه در توئیتر از یورش مسلحانه به «بانک مید» (گروه دریای مدیترانه) در منطقه عالیه در استان جبل لبنان خبر داد.

به گفته این انجمن، یکی از سپرده‌گذاران موسوم به «شرف الدین» قبل از تسلیم شدن به نیروهای امنیتی 30000 دلار را نقدا از شعبه این بانک دریافت کرد.

در حادثه‌ای مشابه در مرداد گذشته، منابع امنیتی و رسانه‌های لبنانی اعلام کردند فردی مسلح، به هدف بازپس‌گیری 209 هزار دلار سپرده‌های مسدود شده‌اش، 8 نفر از کارمندان و مشتریان شعبه «بانک فدرال» در غرب بیروت را به گروگان گرفت.

فروپاشی ارزش لیره در برابر دلار

لبنان از سال 2019 درگیر بحران اقتصادی فراگیری شده که به بیان بانک جهانی، بدترین بحران مالی در جهان از سال 1850 است.

بانک‌های این کشور به‌دلیل این بحران فراگیر، محدودیت‌های شدیدی بر پرداخت‌های دلاری به مشتریان ایجاد کرده‌اند.

این محدودیت‌ها مانع دریافت سپرده سپرده‌گذاران لبنانی از بانک‌ها شده است. از سوی دیگر به‌دلیل کاهش بیش از 90 درصدی ارزش لیره لبنان، سپرده‌های مردم با واحد پول این کشور، عملا ارزش خود را دست داده است به طوری که یک دلار لبنان که قیمت رسمی آن برابر 1500 لیره لبنانی است اکنون در بازار آزاد به 36650 لیره رسیده است.

در همین رابطه، شعب بانکی در این کشور پیوسته شاهد درگیری میان مشتریان و کارمندان بانکی بوده است.

با این حال بانک مرکزی لبنان هر از چندگاهی با تعیین سقف زمانی معینی پرداخت مبلغ ناچیزی از سپرده‌های دلاری را اعلام می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید