اسرائیل: ایران بیش از 10 کارخانه ساخت موشک‌ در سوریه احداث کرده است

وزیر دفاع اسرائیل: انتقال صنایع‌ نظامی و فناوری‌های موشکی ایران به سوریه تهدیدی علیه اسرائيل و منطقه است که باید با آن مقابله شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، طی اظهاراتی ضمن اتهام تهران به انتقال فناوری‌های موشکی به کشورهایی نظیر سوریه، لبنان و یمن، گفت ایران بیش از 10 مراکز نظامی ساخت موشک‌های پیشرفته نقطه‌زن در سوریه احداث کرده است.

وزیر دفاع اسرائیل دوشنبه21 شهریور با اشاره به اینکه تهران احداث صنایع نظامی در کشورهای سوریه، لبنان و یمن را آغاز کرده است، بر لزوم متوقف ساختن چنین فعالیت‌هایی تاکید کرد.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، گانتز گفته که ایران از تاسیسات نظامی سوریه برای ساخت موشک‌های هدایت شونده نقطه‌زن برای ارسال به حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های ایرانی در منطقه استفاده می‌‌کند.

تهدید بالقوه

وزیر دفاع اسرائیل همچنین با اشاره به اینکه ایران اخیراً ساخت صنایع پیشرفته نظامی در یمن و لبنان را نیز آغاز کرده است، گفت که باید جلوی چنین فعالیت‌هایی گرفته شود.

وی تاکید کرد که برخی از این مکان‌ها، از جمله مرکز تحقیقات علمی در نزدیکی شهر «مصیاف» در شمال غرب سوریه، یک «تهدید بالقوه برای اسرائیل و منطقه» است.

گزینه نظامی روی‌میز

همزمان، یک منبع سیاسی اسرائیلی حزب‌الله لبنان را تهدید کرد و گفت: «اگر حزب‌الله بخواهد ما را در مرزهای دریایی بیازماید، بهای سنگینی خواهد پرداخت».

این منبع سیاسی همچنین با تاکید بر اینکه گزینه نظامی در رابطه با ایران روی میز است، خاطرنشان کرد: «تل‌آویو اطلاعاتی را به آمریکا ارائه کرد که باعث شد آمریکا در قبال توافق هسته‌ای سختگیرانه عمل کند».

تداوم تنش‌‌ها

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که حملات هوایی اسرائیل به سایت‌های مهم نظامی ایران در داخل خاک سوریه و در مجاورت فرودگاه‌های بین‌المللی دمشق و حلب افزایش یافته است.

حملات هوایی اسرائیل همزمان با انتقال تسلیحات و مهمات ایران از جمله پدافند هوایی و و تعدادی پهپاد به سوریه و نگهداری آنها در انبارهایی در برخی شهرهای سوریه از جمله منطقه مصیاف در غرب حماه صورت گرفته است.

صدها حمله هوایی و موشکی به مواضع ایران در سوریه

از آغاز بحران سوریه در سال 2011 تاکنون جنگنده‌های اسرائیلی صدها حمله هوایی علیه مواضع ایران در خاک سوریه انجام داده‌اند.

این حملات، سایت‌های نظامی ارتش رژیم اسد، شبه‌نظامیان فرقه‌گرای وابسته به رژیم ایران مانند حزب‌الله لبنان، لشکرهای فاطمیون افغانستان و زینبیون پاکستان، بخشی از حشد الشعبی عراق و نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را هدف قرار داده است.

اسرائیل به ندرت اجرای حملات در سوریه را تایید می‌کند، اما همواره تاکید کرده که با تلاش‌های تهران برای تحکیم حضور و موقعیت نظامی خود در سوریه، مقابله خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید