سعودی و آمریکا: هدف از تداوم آتش‌بس در یمن پایان دادن به نزاع است

شبه‌نظامیان حوثی بی‌اعتنا به تلاش‌های بین‌المللی همچنان با بازگشایی جاده‌های تعز و رفع محاصره‌ این استان مخالفت می‌ورزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد بن سعید الجابر، سفیر سعودی در یمن در دیدار با تیموثی لیندرکینگ، نماینده آمریکا در یمن و استفان فاگین سفیر آمریکا در ریاض، بر اهمیت حفظ آتش‌بس تحت نظارت سازمان ملل متحد تاکید کرد.

سفیر سعودی همچنین بر اهمیت پایبندی حوثی‌ها به مفاد توافق آتش‌بس و بازگشایی جاده‌های تعز برای رفع مشکلات و کاهش درد و رنج مردم یمن تاکید کرد.

در این دیدار که دوشنبه 21 شهریور انجام شد همچنین تاکید شد که هدف از آتش‌بس پایان دادن به نزاع از طریق برقراری آتش‌بس دائمی و همه‌جانبه در یمن و تداوم رایزنی‌ها و آغاز روند سیاسی بین دولت یمن و حوثی‌ها است.

تاکید بر بازگشایی راه‌های استان تعز

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، سفیر سعودی در یمن و دو مقام آمریکایی همچنین بر لزوم بازگشایی سریع جاده‌ها در تعز به‌منظور کاستن از درد و رنج مردم و همچنین واریز درآمدها به بانک مرکزی یمن برای پرداخت حقوق کارمندان و غیرنظامیان تاکید کردند.

در همین حال نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج نیز در دیدار با لندرکینگ بر ضرورت تشدید تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای اعمال فشار بر حوثی‌ها و سوق دادن آنها به سوی مشارکت جدی در روند صلح با هدف پایان دادن به بحران یمن مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل تاکید کرد.

تمدید آتش‌بس یمن

سازمان ملل متحد در 11 مرداد گذشته اعلام کرده بود که طرف‌های یمنی بر اساس شروط آتش‌بس قبلی با تمدید آن به مدت دو ماه دیگر موافقت کردند.

هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن، در آن زمان اعلام کرد که آتش‌بس به مدت دو ماه دیگر یعنی از 11 مرداد تا 10 مهر تمدید خواهد شد.

به‌رغم تلاش‌ها و فراخوان‌‌های بین‌المللی و منطقه‌ای صورت گرفته، شبه‌نظامیان حوثی تاکنون با بازگشایی جاده‌های استان تعز و رفع محاصره‌ آن که بیش از 7 سال بر این شهر تحمیل شده مخالفت و همچنین از پرداخت حقوق کارمندان دولت از محل درآمدهای مالیات و گمرک مترتب بر مشتقات نفتی، خودداری کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید