شورای امنیت: حوثی‌ها باید فورا به مذاکرات بازگشته و راه‌های تعز را بازگشایی کنند

پیش‌تر سعودی و آمریکا هدف از تداوم آتش‌بس در یمن را پایان دادن به نزاع در این کشور اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد طرف‌های یمنی را به پیشبرد مذاکرات تحت سرپرستی سازمان ملل جهت دسترسی به توافق برای برقراری آتش‌بسی فراگیر فراخواند که بتوان آن را به آتش‌بس دائمی تعمیم داد.

در این بیانیه که دوشنبه 21 شهریور از سوی نمایندگی ایرلند منتشر شد، شورای امنیت سازمان ملل حوثی‌ها را به «بازگشت فوری به مذاکرات و بازگشایی راه‌های ارتباطی اصلی استان تعز» فراخواند.

محکوم کردن نقض آتش‌بس

نیز در این‌ بیانیه صادره از سوی شورای امنیت، همه حملاتی که تهدیدی برای کارشکنی در روند آتش‌بس یمن و نقض آن بوده و از جمله آن حملات اخیر حوثی‌ها به استان تعز و همچنین رژه نظامی این گروه شبه‌نظامی در شهر الحدیده یمن محکوم شد.

شورای امنیت سازمان ملل عدم وجود راهکار نظامی برای برون‌رفت از بحران یمن را متذکر شده و تاکید کرد که توافق آتش‌بس فراگیر فرصت لازم را جهت دسترسی به راه‌حل سیاسی همه‌جانبه برای بحران یمن و بر اساس مرجع‌های سه‌گانه مورد توافق، فراهم می‌کند.

آتش‌بس با هدف پایان بحران

در همین راستا طی دیدار سفیران سعودی و آمریکا با تیم لیندرکینگ، نماینده ایالات متحده در یمن بر اهمیت حفظ آتش‌بس تحت نظارت سازمان ملل متحد تاکید شد.

در این دیدار همچنین بر اهمیت پایبندی حوثی‌ها به مفاد توافق آتش‌بس و بازگشایی جاده‌های تعز جهت رفع مشکلات و کاهش درد و رنج مردم یمن تاکید شد.
نمایندگان آمریکا و سعودی هدف از تمدید آتش‌بس را پایان دادن به نزاع از طریق برقراری آتش‌بس دائمی و فراگیر در یمن و تداوم رایزنی‌های طرف‌های یمنی جهت برون‌رفت از بحران در این کشور اعلام کردند.

پیش‌تر نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج نیز در دیدار با لندرکینگ بر ضرورت تشدید تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای اعمال فشار بر حوثی‌ها و سوق دادن آنها به سوی مشارکت جدی در روند صلح با هدف پایان دادن به بحران یمن مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل، تاکید کرده بود.

شایان ذکر است که سازمان ملل متحد در 11 مرداد گذشته اعلام کرده بود که طرف‌های یمنی بر اساس شروط آتش‌بس قبلی با تمدید آن به مدت دو ماه دیگر موافقت کردند.

هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن، در آن زمان اعلام کرد که آتش‌بس به مدت دو ماه دیگر یعنی از 11 مرداد تا 10 مهر تمدید خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید