تیم لندرکینگ: ایران به درگیری در یمن دامن می‌زند

فرستاده آمریکا به یمن: تهران از شبه‌نظامیان حوثی در توسعه توانمندی‌های نظامی و پهپادی آنها حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، تاکید کرد که ایران از با حمایت از شبه‌نظامیان حوثی به درگیری در یمن دامن می‌زند.

لندرکینگ، یکشنبه 20 شهریور، در مصاحبه با روزنامه «عرب نیوز»، گفت: «تهران از شبه‌نظامیان حوثی در توسعه توانمندی‌های نظامی و پهپادی آنها حمایت می‌کند.»

او همچنین در مورد وضعیت نفتکش «صافر» هشدار داد و گفت که هرگونه نشت از این مخزن شناور، سواحل دریای سرخ را «ویران» خواهد کرد.

فرستاده آمریکا به یمن افزود: «اگر بنادر سواحل غربی دریای سرخ به روی نفتکش‌ها بسته شود، بر وخامت وضعیت انسانی در یمن افزوده خواهد شد.»

ایالات متحده آمریکا ماه گذشته نسبت به بروز اختلال در ترافیک جهانی کشتیرانی و فعالیت‌های اقتصادی در دریای سرخ به دلیل شناور ماندن نفتکش صافر در بندر راس عیسی در سواحل غربی یمن، بدون اجرای عملیات تعمیر و نگهداری، هشدار داده بود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: «عدم اجرای عملیات تعمیر و نگهداری و وجود یک سیستم خط لوله کهنه، ممکن است باعث نشت نفت از نفتکش شود که می‌تواند اختلال در کشتیرانی جهانی و سایر فعالیت‌های اقتصادی در منطقه دریای سرخ را به دنبال داشته باشد.»

در ادامه این بیانیه آمده است که نشت نفت، معیشت یمنی‌هایی را که از ماهیگیری و سایر صنایع امرار معاش می‌کنند را از نابود خواهد کرد.

نفتکش فرسوده صافر، حامل 101 میلیون بشکه نفت (بیش از 140 هزار تن) است که در 6 مایلی ساحل یمن رها شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید