نخست‌وزیر اسرائیل: به اروپا اطلاعات جدیدی درباره فعالیت‌های اتمی ایران ارائه داده‌ایم

لاپید: وجود پایگاه‌های ایرانی یا مواضع شبه‌نظامیان در مرزهای شمالی خود را نمی‌پذیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل با قدردانی از بیانیه «محکم و انتقادی» تروئیکای اروپایی درباره مذاکرات اتمی، گفت که دولت او با ارائه اطلاعات جدید از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» ممانعت به عمل آورده است.

یائیر لاپید،‌ یک‌شنبه، 20 شهریور در نشست هفتگی کابینه تاکید کرد: «نشانه‌هایی از موفقیت کارزار ما برای جلوگیری از توافق هسته‌ای و توقف لغو تحریم‌های ایران وجود دارد.»

تروئیکای اروپایی شنبه ضمن ابراز «تردید‌های جدی» درباره تعهد ایران به احیای توافق هسته‌ای سال 2015، هشدار دادند که مواضع ایران امکان دسترسی به توافق برای احیای برجام را تضعیف می‌کند.

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند درخواست‌های اخیر ایران در مذاکرات احیای توافق برجام، تردید جدی درباره نیت‌ این کشور و میزان پایبندی آن برای دستیابی به توافق را برانگیخته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا در گزارشی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی همچنان پاسخ‌های معتبری در رابطه با منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه سایت‌ هسته‌ای اعلام نشده، ارائه نکرده است.

اتحادیه اروپا برای پایان‌دادن به بن‌بست مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، مرداد ماه گذشته پیش‌نویسی را به طرف‌های مذاکره‌کننده پیشنهاد داد و آن را «متن نهایی» خواند.

جمهوری اسلامی در 25 مرداد نظرات و درخواست‌های خود را درباره متن پیشنهادی ارائه کرد و آمریکا نیز در دوم شهریور نظر خود را درباره مواضع ایران در اختیار این اتحادیه قرار داد.

به‌دنبال ناامیدی مقامات آمریکایی از دستیابی به توافقی قریب‌الوقوع برای احیای برجام و تاکید ایران بر خط‌ قرمز‌های رهبر این کشور، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت درباره رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام، بدبین است و از نظر او «شانس رسیدن به یک توافق، کمرنگ است.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم جمعه اعلام کرد ایالات متحده عجله‌ای برای بازگشت به برجام‌ ندارد و توافقی که امنیت ملی آن را تامین نکند، امضا نخواهد کرد.

بلینکن پاسخ اخیر ایران به توافق هسته‌ای را «یک گام به عقب» توصیف و تاکید کرد که واشینگتن به هر قیمتی، حاضر به بازگشت به برجام نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید