مقتدی صدر: حشدالشعبی باید از ماموریت‌های امنیتی کنار گذاشته شود

صدر از همه حامیان جریان خود خواست با نیروهای امنیتی همکاری کرده و به دستورات آنها پایبند باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه بحران عراق و مسدود شدن افق راه حل یا حصول توافق میان جریان صدری به رهبری مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه و «هیئت هماهنگی»، صدر خواستار دور کردن حشدالشعبی از هرگونه وظایف و مناصب امنیتی شد.

رهبر جریان صدری، یکشنبه، 20 شهریور در توییتی با مضمونی دینی و در قالب دستورالعمل به هوادارانش در مورد رعایت نظم و انضباط در این مرحله، خواستار دور کردن همه تشکل‌های وابسته به حشدالشعبی و همچنین سرایا السلام (هواداران خود) از هرگونه مناصب امنیتی در طول سال جاری شد و نسبت به پیامدهای ناگوار عدم اجرای این دستورالعمل، هشدار داد.

همکاری با نیروهای امنیتی

وی همچنین از همه صدری‌ها و حامیان جریان خود خواست با نیروهای امنیتی همکاری کرده و به دستورات آنها پایبند باشند.

این دستورالعمل‌، دو هفته پس از وقوع درگیری‌های خشونت‌آمیز مرکز بغداد، میان هواداران صدر و گروه‌هایی از حشدالشعبی حامی «هیئت هماهنگی» و به دنبال تظاهرات گسترده صدری‌ها پس از اعلام کناره‌گیری صدر در اواخر اوت گذشته صادر شد.

انسداد کامل سیاسی

عراق از زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در دهم اکتبر سال گذشته (2021)، انسداد سیاسی تمام‌عیاری را تجربه می‌کند که از ژوئیه گذشته با سرازیرشدن هواداران جریان صدری و «هیئت هماهنگی» به خیابان و تحصن و درگیری در منطقه سبز بغداد، به نقطه اوج خود رسید.

این تنش‌ها به بروز درگیری‌های مسلحانه میان طرفداران جریان صدری و عوامل حشدالشعبی انجامید که 24 ساعت تداوم داشت و بیش از 30 کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید