متحدان مقتدی صدر درخواستش برای انحلال پارلمان و اجرای انتخابات زودهنگام را رد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق و خمیس الخنجر رئیس ائتلاف «حاکمیت» پس از دیدار روز یکشنبه، با مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان درخواست مقتدی صدر متحد خود را مبنی بر منحل کردن پارلمان و اجرای انتخابات زودهنگام رد کردند.

الحلبوسی و بارزانی (همپیمانان صدر) همچنین بر لزوم باقی ماندن پارلمان و پیروی از راهکارهای قانون اساسی برای حل معضل سیاسی و پیامدهای مرحله کنونی تاکید کردند.

این دو شخصیت سیاسی ضمن خاطرنشان ساختند که برگزاری انتخابات زودهنگام بدون تهیه الزامات قانونی و قبل از تشکیل دولت با اختیارات کامل عملی نخواهد بود و در عین حال بر لزوم ادامه کار مجلس نمایندگان تا تاریخ آن انتخابات برنامه ریزی شده تاکید کردند.

گفتنی است صدر از متحدان و شخصیت‌های مستقل در پارلمان عراق خواست با خروج از پارلمان، موضعی شجاعانه را برای پایان دادن به بحران اتخاذ کنند، تا پارلمان کنونی مشروعیت خود را از دست داده و مستقیما منحل شود.

او ضمن درخواست از برهم صالح، رئیس جمهوری عراق خواست برای ابقا بر سمتش تا مرحله پس از انحلال پارلمان، همچنین خواستار ابقای مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق برای اداره امور کشور و نظارت بر اجرای انتخابات زودهنگام شد.

این در حالی است که دادگاه عالی فدرال عراق چهارشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این مرجع قضایی صلاحیت رسیدگی به پرونده انحلال پارلمان که خواسته اصلی مقتدی صدر است را ندارد.

ائتلاف «سائرون» به رهبری جریان صدری‌ها در انتخابات پارلمانی عراق که در اکتبر گذشته برگزار شد، اکثریت آرا را به دست آورد، اما در پی کارشکنی ائتلاف‌های وابسته به ایران که به تعطیلی مکرر جلسات پارلمان انجامید، نتوانست دولت اکثریت ملی را در این کشور تشکیل دهد.

در پی نزدیک به یک سال تداوم بحران و انسداد سیاسی در عراق هواداران جریان صدری اواخر ژوئیه گذشته به مقر پارلمان این کشور یورش بردند تا از تشکیل دولت توسط «هیئت هماهنگی» متشکل از ائتلاف‌ها و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران جلوگیری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید