سفیر ایران در عراق: احتمالا 11 زائر کشته‌شده در انفجار اتوبوس «شوملی» ایرانی بودند

رئیس جمعیت هلال احمر ایران، یکشنبه 20 شهریور خبر داد که در پی انفجار یک دستگاه اتوبوس در پمپ بنزین در شهر شوملی استان بابل عراق دستکم 11 تن جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد کاظم آل صادق، سفیر جمهوری اسلامی در عراق به نقل از سه بازمانده انفجار اتوبوس در «شوملی عراق» گفت که همه مسافران ایرانی بوده‌ و به نظر می‌رسد که یازده نفر کشته‌شده نیز ایرانی باشند.

پیشتر پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر ایران، صبح یکشنبه 20 شهریور خبر داد که در پی انفجار یک دستگاه اتوبوس در پمپ بنزین در شهر شوملی استان بابل عراق دستکم 11 تن جان باختند و 30 نفر از جمله چند ایرانی مصدوم شدند.

کولیوند در گفت‌وگو با «ایرنا» با اشاره به اینکه هویت و ملیت جانباختگان مشخص نیست، گفت که پس از شناسایی اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد.

درباره علت این انفجار یا مسئولان احتمالی آن مقامات عراقی یا ایرانی تاکنون توضیحی نداده‌اند.

صبح امروز، اشکان موسوی، سرپرست اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر ایران از واژگونی ون حامل زائران ایرانی در استان حله عراق که منجر به کشته شدن 4 نفر و مصدومیت 10 نفر دیگر شد، خبر داد.

مراسم اربعین امسال 26 شهریور برگزار می‌شود و به‌گفته رئیس ستاد مرکزی اربعین و معاون امنیتی وزیر کشور، تا 20 شهریور دو میلیون و ششصد هزار نفر از ایران وارد عراق شده‌اند.

گزارش‌های متعدد از سوءمدیریت و آشفتگی گسترده در مرزهای غربی ایران و وخامت اوضاع سلامت و بهداشت مسافران در مرز شده است.

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس ایران امروز در گفت‌وگو با «شبکه خبر» جمهوری اسلامی اعلام کرد 13 هزار و 377 نفر از زائران اربعین دچار گرمازدگی شده‌اند.

پیشتر در پی ازدحام بیش از حد شهروندان ایرانی در گذرگاه‌های مرزی برای ادای مراسم اربعین در شهرهای مذهبی عراق، جمعه 18 شهریور، مقامات جمهوری اسلامی از بسته‌شدن کلیه نقاط مرزی میان دو کشور خبر دادند.

مجید میراحمدی، معاون وزیر کشور و رئیس ستاد اربعین در ایران، با اعلام بسته شدن مرزهای شش‌گانه با عراق گفت این تصمیم «به دلیل اتفاق‌های نگران‌کننده‌ای در مرزهای شلمچه و مهران» و «مخاطرات جدی برای امنیت و سلامت زائران» گرفته شد.

دولت عراق پیشتر به ایران اعلام کرده بود که به‌دلیل مسائل امنیتی و بهداشتی برای تعداد مشخصی از زائران ایرانی ویزا صادر خواهد کرد.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی که با هزینه و تبلیغات فراوان در سال‌های اخیر مراسم اربعین را به یک مناسک سیاسی تبدیل کردند، بدون توجه به درخواست طرف عراقی با گسیل مردم به مرز، مقامات این کشور را برابر امر انجام شده قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید