ارتش اسرائیل از احتمال درگیری با حزب‌الله لبنان خبر داد

اسرائیل تاکید دارد با کشته‌شدن قاسم سلیمانی در سال 2020، حسن نصراله، عملا در انزوا قرار گرفت و ضربه سنگینی به هم‌پیمانی ایران، حزب‌الله و سوریه وارد آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد ارتش اسرائیل خود را برای رویارویی احتمالی با حزب‌الله در مرز لبنان و اسرائیل آماده می‌کند.

بر اساس یک سند نظامی، ارتش اسرائیل بر این باور است که با توجه به گفت‌وگوهای غیرمستقیم کنونی میان بیروت و تل‌آویو با میانجی‌گیری ایالات متحده، همزمان با تشدید تنش بر سر مرزهای دریایی، «احتمال» برای وقوع رویارویی اسرائیل و حزب‌الله وجود دارد.

«تشکیلاتی طماع و فاسد»

به گزارش «کانال 12» اسرائیل، بر اساس سند تهیه‌شده از سوی فرماندهی شمالی ارتش این کشور، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله ممکن است برای احیای محبوبیت خود در لبنان و رهایی از مشکلات داخلی، وارد جنگ با تل‌آویو شود.

در این سند همچنین آمده است که حزب‌الله به تشکیلاتی «طماع و فاسد» تبدیل شده و در حال از دست دادن محبوبیت خود است و در معرض انتقادات گزنده در داخل لبنان قرار دارد.

عدم کنترل بر عوامل خود

در بخش دیگری از همین سند ارتش اسرائیل آمده است که رهبری حزب‌الله در حال از دست‌دادن کنترل بر عوامل نظامی میدانی خود است.

اسرائیل تاکید دارد با کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در سال 2020، حسن نصراله، عملا در انزوا قرار گرفت و ضربه سنگینی به هم‌پیمانی ایران، حزب‌الله و سوریه وارد آمد.

تنش اسرائیل و حزب‌الله در ژوئن گذشته پس از اقدام تل‌آویو به ارسال کشتی به آب‌های نزدیک به میدان گازی «کاریش» که لبنان مدعی مالکیت بخشی از آن است، تشدید شد.

این اقدام اسرائیل باعث شد تا حزب‌الله آمادگی خود را برای مقابله با هرگونه رویارویی اعلام کند، آنهم در حالی که بیشتر لبنانی‌ها نگران آغاز جنگ جدیدی هستند که بر مشکلات و درد و رنج آنها خواهد افزود؛ بویژه که کشور از سال 2019 بدترین شرایط اقتصادی و معیشتی در تاریخ خود را تجربه می‌کند.

آموس هوخشتاین، میانجی آمریکایی، ماه‌هاست در حال تردد میان بیروت و تل‌آویو به هدف ترسیم مرزهای دریایی طرفین است. او دو روز قبل در آخرین سفر خود به لبنان، با ابراز «خوش‌بینی» نسبت به احتمال دستیابی به توافق، خاطرنشان کرد: «اقدامات بیشتری باید انجام شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید