فرانسه: اعمال ممنوعیت حوثی‌ها برای ورود سوخت به الحدیده فاجعه‌‌بار است

سفیر بریتانیا در یمن: میانجی‌گیری سازمان ملل، گامی به جلو است و بریتانیا از اقدامات فرستاده سازمان ملل در راستای تمدید آتش‌بس پشتیبانی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسه از ممنوعیت اعمال شده از سوی شبه‌نظامیان حوثی برای ورود مشتقات نفتی به بنادر الحدیده بر اساس سازوکار سازمان ملل انتقاد کرد.

سفارت فرانسه در یمن در بیانیه‌ای در «توئیتر» نوشت: «ما از تصمیم شجاعانه و خردمندانه رشاد العلیمی، رئیس جمهوری یمن، برای تسهیل ورود نفتکش‌ها به بندر الحدیده تقدیر می‌کنیم.»

در این بیانیه آمده است: «این تصمیم نشان‌دهنده احساس مسئولیت و تعهد تزلزل‌ناپذیر پرزیدنت العلیمی به صلح و تمایل او در اولویت دادن به منافع مردم یمن است.»

سفارت فرانسه افزود، این تصمیم مهم در زمانی اتخاذ می‌شود که حوثی‌ها مانع اجرای سازوکار سازمان ملل می‌شوند که به موجب آن نفتکش‌ها اجازه ورود منظم از آغاز آتش‌بس در ماه آوریل 2022 را به بنادر الحدیده دارند.

در بخش دیگری از بیانیه سفارت فرانسه آمده است که ممنوعیت اعمال شده توسط حوثی‌ها، پیامدهای انسانی وخیمی به دنبال داشته و به افزایش قیمت‌ها و کاهش دسترسی به بنزین و خدمات عمومی از جمله بیمارستان‌ها منجر شده است.

سفارت فرانسه با اشاره به این که تصمیم پرزیدنت العلیمی باعث تداوم تلاش‌های صلح سازمان ملل برای دستیابی به آتش‌بس فراگیر می‌شود، از همه طرف‌ها خواست با حسن‌نیت در روند صلح و تحقق آرمان‌های مردم یمن مشارکت جویند.

بریتانیا نیز از تسهیل ورود کشتی‌های سوخت‌رسان به بنادر الحدیده توسط دولت یمن استقبال کرد.

ریچارد اوپنهایم، سفیر بریتانیا در یمن، در توییتی با بیان این که اقدامات حوثی‌ها باعث ایجاد رنج غیرقابل قبول برای مردم می‌شد، تاکید کرد که میانجی‌گیری سازمان ملل، گامی به جلو است و بریتانیا از اقدامات فرستاده سازمان ملل در راستای تمدید آتش‌بس پشتیبانی می‌کند.

دولت یمن شامگاه پنجشنبه اعلام کرد با درخواست سازمان ملل برای دادن مجوز ورود به تعدادی از کشتی‌های سوخت‌رسان به بنادر الحدیده، مشروط بر تکمیل مراحل قانونی طبق سازوکار سازمان ملل متحد موافقت کرده است.

در بیانیه دولت یمن آمده، شبه‌نظامیان حوثی از دهم اوت، شرکت‌ها و بازرگانان مشتقات نفتی را مجبور به نقض قوانین لازم الاجرا و سازوکار بین‌المللی سازمان ملل کردند که از دسامبر 2019 برای وارد کردن سوخت از طریق بنادر الحدیده به اجرا گذاشته شده است.

بر اساس بیانیه دولت یمن، این اقدام حوثی‌ها در راستای نقض آتش‌بس تحت حمایت سازمان ملل و فرار از تعهدات، به‌ویژه تعهدات مربوط به پرداخت حقوق کارکنان در مناطق تحت کنترل آنها است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید