رهبر حزب «نیروهای لبنانی»: به رئیس جمهور وابسته به حزب‌الله رای اعتماد نمی‌دهیم

سمیر جعجع: حزب‌الله نمی‌خواهد جبران باسیل(رهبر جنبش آزاد میهنی) را از دست بدهد، اما در عین حال خواهان ریاست جمهوری او هم نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سمیر جعجع، رئیس حزب «نیروهای لبنانی» اعلام کرد که «هیچ روند نجات در لبنان بدون رئیس جمهوری جدید وجود ندارد.»

جعجع شنبه 19 شهریور با نزدیک‌شدن پایان دوران ریاست جمهوری میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و عدم توافق بر سر رئیس جمهور آینده، طی سخنانی در کنایه به حزب‌الله تاکید کرد که حزب القوات اللبنانیه حاضر به پذیرش رئیس جمهوری وابسته به «جناح مقاومت» و متحدان لبنانی آن نیست.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان
میشل عون، رئیس جمهوری لبنان

او افزود اگر این وضعیت رخ دهد، حزب او در قالب اپوزیسیون قرار خواهد گرفت و مشارکت در هر نوع کابینه را نخواهد پذیرفت.

جعجع اعلام کرد که حزب‌الله در موضوع ریاست جمهوری، دست‌بسته است، زیرا «جناح مقاومت»، با مشکلی اساسی روبروست.

به گفته جعجع، معضل کنونی نامزدی جبران باسیل، رهبر جنبش آزاد میهنی و داماد میشل عون، رئیس جمهوری کنونی است زیرا حزب‌الله «نمی‌خواهد باسیل را از دست بدهد، اما در عین حال خواهان ریاست جمهوری او هم نیست.»

جعجع تاکید کرد که عون «بعد از 31 اکتبر (روز پایان دوره ریاست جمهوری خود) در کاخ ریاست جمهوری نخواهد ماند و اگر بماند، خلاف قانون است.»

جبران باسیل، داماد عون و رئیس جنبش آزاد میهنی
جبران باسیل، داماد عون و رئیس جنبش آزاد میهنی

80 درصد لبنانی‌ها زیر خطر فقر

بحران انتخاب جانشین عون در حالی رخ می‌دهد که لبنان در 3 سال گذشته، یکی از شدیدترین و سخت‌ترین بحران‌های اقتصادی و مالی را تجربه کرده و طی آن بیش از 80 درصد مردم این کشور به زیر خط فقر سقوط کردند.

بانک جهانی، بحران کنونی لبنان را به عنوان یکی از 3 بحران شدید جهان طبقه‌بندی کرد، زیرا به فروپاشی مالی و معیشتی و کمبود سوخت، دارو و سایر کالاهای اساسی منجر شده است.

ارزش لیره لبنان برابر دلار همچنان در حال سقوط است به‌طوری‌که ارزش یک دلار اخیرا در بازار آزاد به 35000 لیره رسید. پیش از آغاز بحران کنونی، ارزش یک دلار به مدت دو دهه 1507 لیره ثابت مانده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید