موافقت یمن با درخواست سازمان ملل برای ورود کشتی‌های سوخت‌رسان به بنادر الحدیده

دولت یمن: این اقدام به منظور کاهش آلام بشری و ندادن فرصت به شبه‌نظامیان حوثی برای باج‌گیری از جامعه بین‌المللی و کسب ثروت نامشروع از بازارهای سیاه انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت یمن، اعلام کرد که با درخواست سازمان ملل برای دادن مجوز ورود به تعدادی از کشتی‌های سوخت‌رسان به بنادر الحدیده، مشروط بر تکمیل مراحل قانونی آن‌ها به طور همزمان مطابق با سازوکار سازمان ملل متحد، موافقت کرده است.

دولت یمن، شامگاه پنج‌شنبه 17 شهریور در بیانیه‌ای بار دیگر عدم وجود محدودیت از جانب خود برای ورود کشتی‌های حامل مشتقات نفتی به بنادر الحدیده و عزم خود برای اعطای کلیه تسهیلات اضافی در این زمینه، به منظور کاهش آلام بشری و ندادن فرصت به شبه‌نظامیان حوثی برای باج‌گیری از جامعه بین‌المللی و کسب ثروت نامشروع از بازارهای سیاه را مورد تاکید قرار داد.

در این بیانیه اعلام شد، شبه‌نظامیان حوثی از دهم اوت، شرکت‌ها و بازرگانان مشتقات نفتی را مجبور به نقض قوانین لازم الاجرا و سازوکار بین‌المللی سازمان ملل کردند که از دسامبر 2019 در برای وارد کردن سوخت از طریق بنادر الحدیده به اجرا گذاشته شده است.

بر اساس بیانیه دولت یمن، این اقدام حوثی‌ها در راستای نقض آتش‌بس تحت حمایت سازمان ملل و فرار از تعهدات، به ویژه تعهدات مربوط به پرداخت حقوق کارکنان در مناطق تحت کنترل آنها است.

در ادامه همین بیانیه آمده است که این اقدامات شبه‌نظامیان حوثی منجر به بروز اختلال در ورود منظم کشتی‌های مشتقات نفتی مطابق با مفاد آتش‌بس کنونی و ایجاد بحران ساختگی سوخت شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه تاکید شده که دولت یمن با هماهنگی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی و سازمان ملل متحد، از ابتدای آتش‌بس، تخلیه 35 کشتی حامل بیش از 963492 تن مشتقات نفتی را در بندر الحدیده تسهیل کرده است.

دولت یمن همچنین شبه‌نظامیان حوثی را به کسب درآمد از اقتصاد جنگی و سود بردن از رنج مردم و همچنین تهدید صلح و امنیت جهانی در راستای تحقق اهداف توسعه‌طلبانه حامیان خود و زد و بندهای مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران متهم کرد.

ایجاد بحران سوخت ساختگی

از سوی دیگر، کارشناسان مسائل یمن می‌گویدن، حوثی‌ها با ایجاد کمبود ساختگی سوخت می‌کوشند تا بازرگانان سوخت را مجبور به فروش آن در بازار سیاه تحت کنترل خود کرده و از این راه، عوارض غیرقانونی فروش را به دست آورند.

در بخشی از این گزارش خاطرنشان شده که درآمدهای رسمی حوثی‌ها از واردات سوخت در طول سال 2021، بالغ بر 70 میلیارد ریال یمنی برآورد شده است.

شایان توجه است که شبه‌نظامیان حوثی از فوریه گذشته، پنج قیمت‌گذاری جداگانه (افزایش) در مشتقات نفتی را اعمال کرده و قیمت هر گالن بنزین را از 8500 ریال به 14000 ریال و گازوئیل را از 8000 ریال به 17500 ریال یمنی افزایش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید