خاورمیانه دو برابر دیگر مناطق جهان گرم و خشک می‌شود

مصطفی هاشمی‌طبا: اولین خواسته مردم در سفرهای استانی ابراهیم رئیسی، مسئله آب است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با انتشار نتایج یک تحقیق جدید که می‌گوید خاورمیانه با سرعتی دو برابر سایر نقاط جهان گرم و خشک می‌شود، نگرانی‌‌ها از بحران‌های زیست محیطی، تنش‌های آبی و مهاجرت در کشورهای منطقه از جمله ایران که حکومت آن همواره با خشونت و سرکوب به اعتراضات علیه بی‌آبی پاسخ داده، تشدید شده است.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد در اثر تغییرات اقلیمی، دمای خاورمیانه و شرق مدیترانه تقریبا دو برابر سایر نقاط جهان افزایش می‌یابد. این موضوع، پیامدهای گسترده‌ای برای سلامت و رفاه تقریبا 400 میلیون نفر ساکن این منطقه دارد.

5 درجه سانتیگراد گرمتر

بر اساس گزارشی که وب‌سایت «واشنگتن پست» درباره این تحقیق منتشر کرده، آب و هوا در کشورهایی از جمله مصر، یونان و سعودی تا پایان قرن حاضر، حدود 9 درجه فارنهایت 5 درجه سانتیگراد گرم‌تر خواهد شد.

بنا به این تحقیق چنین افزایش سریعی باعث موج‌های گرمای طولانی‌تر، خشکسالی شدیدتر و طوفان‌های شن مکرر از سواحل لبنان تا بیابان‌های ایران خواهد شد.

در این گزارش همچنین آمده است که این تغییرات همچنین بر پوشش گیاهی و منابع آب شیرین تاثیر می‌گذارد و خطر ناامنی و درگیری مسلحانه را افزایش می‌دهد.

محققان این مطالعه، افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای را عامل افزایش دمای منطقه می‌دانند. به گفته آن‌ها، زمین‌های خشک و کاهش میزان بارندگی در منطقه خاورمیانه نیز آن را در برابر تغییرات آب و هوایی آسیب‌پذیرتر می‌کند.

آن‌ها دریافته‌اند که تابستان‌ها در این منطقه خشک‌تر شده‌ و بارش‌ها و بارندگی‌های شدید در دفعات کمتر اما شدیدتر رخ داده است. همچنین گفته شده که امواج گرما فعالیت‌های خارج از منزل را محدود کرده و کشت محصولات اصلی مدیترانه‌ای مانند زیتون، گندم و جو را تحت تاثیر قرار داده و خواهد داد.

در این گزارش آمده است که با افزایش جمعیت و فشار بر منابع، تقاضا برای آب شیرین افزایش خواهد یافت و ممکن است به درگیری‌هایی بین ساکنان این منطقه نیز تبدیل شود. همچنین عنوان شده که شهروندان این کشورها به‌دنبال مهاجرت از روستاها به شهرها و از کشور خود به کشورهای پرآب‌تری خواهند بود.

آب اولین خواسته سفر استانی

هم‌زمان، «مصطفی هاشمی‌طبا»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در یادداشتی که در روزنامه شرق منتشر کرده، نوشته است که اولین خواسته مردم در سفرهای استانی ابراهیم رئیسی، مسئله آب است. او در یادداشت خود به اولویت‌های برنامه هفتم توسعه در ایران اشاره کرده و نوشته است که این اولویت‌ها موضوعات پراهمیتی مانند بحران بی‌آبی و محیط زیست و توسعه پایدار در ایران را شامل نمی‌شوند.

این سیاستمدار و وزیر اسبق صنایع و معادن در دولت میرحسین موسوی، همچنین نسبت به فروپاشی کشور هشدار داده و نوشته است: «امروز آب به‌عنوان عامل فروپاشی کاملا مطرح است و صدها مسئله از قبیل مهاجرت، بی‌کاری، گرانی، کمبود برق، خالی‌شدن روستا، بحران دامداری، نشست زمین در دشت‌ها، ویرانی اماکن و زیرساخت‌ها، همه و همه وابسته به آب است و متأسفانه در برنامه در اولویت قرار ندارد و صدالبته در اقدامات اجرائی دولت هم به‌جز آنچه ناگهان بروز می‌کند، جای شایسته‌ای ندارد.»

او طرح‌هایی مانند قطار سریع‌السیر اصفهان به قم و دو نیروگاه انرژی اتمی جدیدالاحداث بوشهر را طرح‌های «دهان پرکن» خطاب کرده و نوشته است که این طرح‌ها دیگر در اولویت نیستند، بلکه حکومت باید زیربناهای کشور را دریابد.

در سال‌های اخیر، بحران آب در ایران باعث بروز اعتراضات مردمی گسترده‌ای در ده‌ها استان ایران از جمله استان‌های اصفهان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری شده است.

سال گذشته اعتراضات به خشک شدن رودها و تالاب‌های خوزستان و در نتیجه نابودی محصولات کشاورزی و تلف شدن دام‌ها در این استان، شهروندان به‌ویژه مردم عرب اهوازی، دست به تجمع گسترده‌ای زدند که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی حکومت ایران مواجه شد.

سازمان‌های حقوق‌بشری از کشته شدن دست‌کم 9 نفر از شهروندان معترض در اعتراضات آب سال 1400 در خوزستان خبر داده‌اند.

در استان اصفهان نیز در پاییز سال 1400، کشاورزان و دامداران در بستر خشک زاینده‌رود تجمع اعتراضی برگزار کرند که نهایتا در روز جمعه 5 آذر 1400, با حمله نیروهای لباس‌شخصی و پلیس ضد‌شورش ایران، شمار زیادی از کشاورزان معترض بازداشت و عده بسیاری نیز با گلوله‌های ساچمه‌ای و باتوم زخمی شدند.

چند هفته پیش نیز تجمع‌های مردم همدان در اعتراض به بی‌آبی و نیز اعتراض شهروندان در استان آذربایجان غربی برای خشک شدن دریاچه ارومیه خبرساز شده بود.

محمدعلی محمدی، فرماندار همدان طی اظهاراتی گفته که در تجمع‌های اعتراضی این شهر 25 نفر بازداشت شده‌اند.

حکومت ایران با سوء‌مدیریت منابع آب و طرح‌های ماجراجویانه برای انتقال آب، باعث هدررفت آب در بخش کشاورزی به بهانه خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی، شده است.

ایران در سال‌های اخیر، دست‌کم هر سال با اعتراضات آب مواجه بوده است. با این وجود، این حکومت همواره اعتراض مردمی که برای زنده ماندن آب می‌خواهند را با خشونت، گلوله و زندان پاسخ می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید