اردوغان از بازداشت عضو ارشد «داعش» در ترکیه خبر داد

اعلام دستگیری «زید العراقی» پس از آن بود که وزارت کشور ترکیه از بازداشت 5 نفر از سرکردگان داعش در جریان توطئه برای انجام حمله تروریستی در خاک ترکیه خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری رسمی «آناتولی»، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که پلیس این کشور، بشار خطاب غزال الصمیدعی، از اعضای رده‌بالای گروه «داعش» را دستگیر کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، اردوغان، پنج‌‌شنبه 17 شهریور پس از بازگشت از سفر خود به بالکان به خبرنگاران گفت که این افراط‌گرای معروف به (ابو زید)، طی عملیاتی در ترکیه توسط پلیس و سازمان اطلاعات بازداشت شد.

Advertisement

«آناتولی» به نقل از اردوغان اعلام کرد که الصمیدعی پس از بازجویی توسط پلیس و افسران اطلاعاتی به مقامات قضایی ترکیه تحویل داده شد.

اردوغان در هنگام بازگشت از تور بالکان در هواپیمای ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت که الصمیدعی معروف به حاج زید العراقی طی عملیات موفقیت‌آمیز دستگاه اطلاعاتی ترکیه و پلیس استانبول بازداشت شد.

اردوغان فاش کرد که افراد مرتبط با «زید العراقی» در سوریه و استانبول، مدت‌ها تحت تعقیب بودند و مسئولان ذی‌ربط ترکیه، اطلاعاتی به دست آوردند که وی با شناسنامه جعلی به صورت غیرقانونی وارد ترکیه می‌شود.

اعلام دستگیری «زید العراقی» پس از آن بود که وزارت کشور ترکیه از دستگیری 5 نفر از سرکردگان داعش در جریان توطئه برای انجام حمله تروریستی در خاک ترکیه خبر داده بود.

نیروهای ژاندارمری ایالت «غازی عینتاب» در جنوب ترکیه، «رامو محمد الحمد» ملقب به «رامی ریمو» را در 31 اوت هنگامی که قصد حمله تروریستی را داشت، دستگیر کردند. او پیش از این نیز بازداشت و در زندان الکف در استان الحسکه در شرق سوریه زندانی شده بود.

«رامی ریمو» پس از آزادی، به شهر جرابلس واقع در منطقه عملیات «سپر فرات» و تحت کنترل گروه های سوری تحت الحمایه آنکارا، نقل مکان کرد.

اعترافات «رامو محمد الحمد» منجر به دستگیری 4 تن دیگر از سرکردگان داعش در منطقه جرابلس شد که قصد ورود غیرقانونی به ترکیه را داشتند. این افراد عبارتند از : «ابراهیم الصالح، مأمور اطلاعاتی ملقب به «ابو رسول»، حسام داود مسئول شبکه های اجتماعی ملقب به «ابو ایوب»، احمد الحلو مسئول آموزش ملقب به «ابو عبدالرحمن الشامی» و کمی آیدان ملقب به «ابورشید الامام» از فرماندهان داعش.»

الصمیدعی یا البدری؟

اطلاعات موجود پیشتر حاکی از آن بود که سرکرده جدید داعش، بشار الصمیدعی (بشار خطاب غزال الصمیدعی)، ملقب به «حاجی زید» و «ابو المعز العراقی» و همچنین ابوالحسن القریشی است.

بر اساس همین اطلاعات، او در سال 2019 سمت قاضی القضات «داعش» و ریاست کمیته عمومی شرعی این گروه را بر عهده داشت.

الصمیدعی قبل از پیوستن به این سازمان تروریستی در شهر موصل عراق زندگی می‌کرد و کارمند اداره برق نینوا بود.

بر مبنای اطلاعات موجود، او در سال 2018 در منطقه هجین سوریه هدف حمله هوایی قرار گرفت و زخمی شد اما سپس ناپدید و در سال 2019 در منطقه الدانه در حومه ادلب دیده شد.

برادر البغدادی؟

دو مقام امنیتی عراق در 11 مارس گذشته اعلام کردند که رهبر جدید «داعش»، برادر ابوبکر البغدادی، اولین رهبر این گروه است. آنها در آن زمان به «رویترز» گفتند که نام اصلی او جمعه عوض البدری، شهروند عراقی و برادر بزرگ البغدادی است.

شایان ذکر است که عبدالله قرداش، رهبر سابق «داعش» در سحرگاه سوم فوریه گذشته در پی عملیات هلی‌برد غافلگیرانه نیروهای آمریکایی در منطقه اطمه در ادلب سوریه، طی اقدامی انتحاری به همراه خانواده‌اش کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید