صدر با رد پیشنهاد تشکیل «دولت توافقی» متحدان را به خروج از پارلمان فراخواند

جریان صدری خواستار ابقای رئیس جمهوری عراق در سمت خود پس از انحلال پارلمان و ادامه‌کار نخست‌وزیر کنونی برای اداره امور کشور و نظارت بر اجرای انتخابات زودهنگام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صالح محمد العراقی، یکی از اعضای برجسته جریان صدری‌ها که به وزیر صدر شهرت دارد پنج‌شنبه 17 شهریور گفت که بازگشت نمایندگان فراکسیون صدری‌ها به پارلمان عراق مطلقا ممنوع است.

به گزارش رسانه‌های عراقی وزیر صدر همچنین بر مخالفت قاطع جریان صدری با هر گونه مشارکت در تشکیل «دولت توافقی» تاکید کرد.

او از متحدان و شخصیت‌های مستقل در پارلمان عراق خواست با خروج از پارلمان، موضعی شجاعانه را برای پایان دادن به بحران اتخاذ کنند، تا پارلمان کنونی مشروعیت خود را از دست داده و مستقیما منحل شود.

صالح العراقی به نقل از مقتدی صدر، روحانی شیعی و رهبر جریان صدری در عراق، گفت: «حتی اگر متحدان و برخی نمایندگان مستقل در پارلمان حاضر شوند، عدم بازگشت نمایندگان فراکسیون صدری‌ها انحلال پارلمان را ممکن می‌سازد».

جریان صدری‌ها همچنین از برهم صالح، رئیس جمهوری عراق خواست تا پس از انحلال پارلمان در سمت خود باقی بماند.

این جریان همچنین خواستار ابقای مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق برای اداره امور کشور و نظارت بر اجرای انتخابات زودهنگام شد.

این در حالی است که دادگاه عالی فدرال عراق چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این مرجع قضایی صلاحیت رسیدگی به پرونده انحلال پارلمان که خواسته اصلی مقتدی صدر است را ندارد.

ائتلاف «سائرون» به رهبری جریان صدری‌ها در انتخابات پارلمانی عراق که در اکتبر گذشته برگزار شد، اکثریت آرا را به دست آورد، اما در پی کارشکنی ائتلاف‌های وابسته به ایران که به تعطیلی مکرر جلسات پارلمان انجامید، نتوانست دولت اکثریت ملی را در این کشور تشکیل دهد.

در پی نزدیک به یک سال تداوم بحران و انسداد سیاسی در عراق هواداران جریان صدری اواخر ژوئیه گذشته به مقر پارلمان این کشور یورش بردند تا از تشکیل دولت توسط «هیئت هماهنگی» متشکل از ائتلاف‌ها و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران جلوگیری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید