خدمتکار وزیر دفاع اسرائیل به جاسوسی برای ایران متهم شد

پس از آنکه گورن با دادگاه به توافق رسید که سه سال به زندان برود، دادستانی پذیرفت اتهام جاسوسی را از کیفرخواست وی حذف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در اسرائیل خدمتکار خانگی پیشین بنی گانتز، وزیر دفاع این کشور را به جاسوسی برای هکرهای وابسته به رژیم ایران متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری «آی24نیوز»، اُمری گورِن، 38 ساله به دلیل «تلاش برای انتقال اطلاعات حساس به یک نهاد متخاصم» مجرم شناخته شد، اما پس از آنکه گورن با دادگاه به توافق رسید که سه سال به زندان برود، دادستانی پذیرفت «اتهام جاسوسی» را از کیفرخواست وی حذف کند.

وکلای گورن در این باره به مطبوعات گفتند به نظر آنها موکل‌شان جاسوس نیست، و کاری هم که کرده جاسوسی نبوده است. به گفته آنها، این فرد مشکلات مادی شدیدی داشته، و تصور کرده با استفاده از اطلاعات خود می‌تواند مقداری پول به دست آورد.

بر اساس متن کیفرخواست، گورن، که در نوامبر 2021 دستگیر شد، از طریق رسانه اجتماعی «تلگرام» با هکرهای گروه «سایه سیاه» وابسته به رژیم ایران تماس گرفت و به آنها پیشنهاد داد تا در ازای دریافت پول، اطلاعاتی درباره گانتز در اختیار آنها بگذارد.

به گفته «آی24نیوز»، گورن پس از خواندن گزارش‌هایی در رسانه‌ها در اوایل سال 2021 درباره حمله‌های هکری این گروه علیه اهداف اسرائیلی، به نتیجه رسید که با استفاده از اطلاعات خود می‌تواند از آنها پولی کسب کند.

در کیفرخواست توضیح داده شده که گورن با «هویت جعلی» با این گروه تماس گرفت و مدعی شد که برای وزارت دفاع کار می‌کند. او سپس به منظور اثبات صداقت خود، تصاویری از برخی اقلام موجود در خانه گانتز برای آنها فرستاد.

گورن در جریان تحقیقات پلیس تا حد زیادی به اتهامات علیه خود اعتراف کرد، اما همچنان انکار کرد که آگاهانه به رژیم ایران پیشنهاد کمک داده است. به گفته وی، او با رژیم ایران در ارتباط نبوده، بلکه با یک «گروه هکری» تماس گرفته است.

گفتنی است که این اولین باری نیست که وزیر دفاع اسرائیل هدف جاسوسی رژیم ایران قرار می‌گیرد. یک گروه هکری وابسته به رژیم ایران در مارس 2019 تلفن همراه گانتز را هک کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید