اندیشکده آمریکایی: احیای توافق هسته‌ای با ایران حزب‌الله را خطرناک‌تر می‌کند

ارزیابی‌ها اینطور نشان می‌دهد که حزب‌الله ارتشی تشکیل داده‌ که از نظر اندازه و امکانات با برخی ارتش‌های ملی اروپایی برابری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در گزارشی اعلام کرد نسخه جدید توافق هسته‌ای با ایران، با انتقال میزان چشمگیری از پول‌های آزادشده به نیروی نیابتی شبه‌نظامی این رژیم «حزب‌الله»، این گروه تروریستی را خطرناک‌تر می‌کند.

به گزارش «العربیه»، در بحبوحه مذاکرات غرب با ایران برای احیای «برجام»، نگرانی‌ها درباره اینکه ایران با پول‌های آزادشده چه معامله‌ای می‌کند و آنها را به چه مصرفی می‌رساند، بالا گرفته است.

وزارت خارجه ایالات متحده در سال 2020 اعلام کرد که ایران سالانه 700 میلیون دلار به حزب‌الله کمک مالی می‌کند. گزارش جدید بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها حاکی از آن است که این رژیم در سال اول توافق جدید 275 میلیارد دلار و تا سال 2030 بیش از یک تریلیون دلار پول به دست خواهد آورد.

این اندیشکده آمریکایی در گزارش خود می‌گوید بودجه نظامی ایران 90 درصد افزایش یافته است، که رژیم را قادر می‌سازد تا به نیروهای نیابتی خود در منطقه‌، شامل حزب‌الله، میلیاردها دلار کمک کند.

جاناتان شَنتسِر، معاون ارشد تحقیقات این اندیشکده می‌گوید: «در حالی که جامعه جهانی گوشه‌ای ایستاده و تماشا می‌کند، حزب‌الله با کمک تهران در حال انبار کردن تسلیحات هدایت‌شونده دقیق است. این تهدیدی جدی برای ثبات منطقه است.»

تونی بدران، یکی از کارشناسان بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها هم می‌گوید پول نقدی که بابت انعقاد توافق هسته‌ای جدید به ایران می‌رسد، حزب‌الله را قادر می‌سازد تا تسلیحات خود، «به‌ویژه مهمات هدایت‌شونده دقیق و هواپیماهای بدون سرنشین» را افزایش دهد.

به گفته «العربیه»، ارزیابی‌ها اینطور نشان می‌دهد که حزب‌الله ارتشی تشکیل داده‌ که از نظر اندازه و امکانات با برخی ارتش‌های ملی اروپایی برابری می‌کند. این گروه تروریستی مورد حمایت ایران مدعی است که یک میلیون نفر جنگجو، یک یگان دریایی، هواپیماهای بدون سرنشین، هزاران موشک و راکت هدایت‌شونده دقیق و سامانه‌های موشکی پدافند هوایی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید