دادگاه فدرال عراق انحلال پارلمان را جزو اختیارات خود ندانسته و با آن مخالفت کرد

عراق از زمان اجرای انتخابات پارلمانی زودهنگام که در اکتبر 2021 برگزار شد به‌دلیل کارشکنی‌های مستمر ائتلاف‌ها و نیروهای وابسته به ایران در روند تشکیل دولت این کشور همچنان در بحران سیاسی پیچیده‌ای به سر می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاه فدرال عراق پس از رسیدگی به درخواست جریان صدری‌ها و برخی نیروهای سیاسی همسو با این جریان برای انحلال پارلمان این کشور، روز چهارشنبه 16 شهریور با اعلام با رد درخواست انحلال پارلمان، تاکید کرد که این اقدام در حیطه اختیارات دادگاه فدرال نیست.

این دادگاه از جریان صدری‌ها و سایر نیروهای سیاسی که درخواست انحلال پارلمان توسط دادگاه فدرال را کرده بودند، خواست تا به قانون اساسی استناد و مفاد آن را رعایت کنند.

دادگاه فدرال عراق در جلسه روز چهارشنبه خود تاکید کرد که اعضای پارلمان پس از انتخاب شدن دیگر تنها نماینده خود یا جناح‌های سیاسی خود نیستند، بلکه نماینده همه مردم عراق هستند.

این مرجع قضایی از نمایندگان پارلمان خواست برای تحقق آرمان‌های رای‌دهندگان و مردم عراق تلاش کنند و به ابزاری برای برهم زدن منافع عمومی و عمال تهدید امنیت ملی کشور تبدیل نشوند.

پایبندی به قانون اساسی

دادگاه فدرال عراق تاکید کرد که ثبات روند سیاسی در این کشور مستلزم رعایت مفاد قانون اساسی و پایبندی به آن است.

این دادگاه همچنین تاکید کرد که هیچ مرجعی نمی‌تواند از مفاد قانون اساسی و حدودی که قانون تعیین کرده تخطی کند، زیرا اعمال چنین رفتاری به مثابه نقض حاکمیت قانون و نابود کردن کل فرآیند سیاسی و تهدیدی علیه امنیت کشور است.

دادگاه فدرال توضیح داد که انحلال پارلمان در صورتی اعلام می‌شود که پارلمان در انجام وظایف خود عاجز باشد و در آن صورت است که انحلال پارلمان توجیه قانونی خواهد داشت.

دادگاه فدرال بیان کرد که قانون اساسی عراق در سال 2005، سازوکار قانون اساسی برای انحلال پارلمان را مطابق ماده 64 ترسیم کرده است.

این دادگاه با بیان اینکه صلاحیت دیوان عالی فدرال بر اساس ماده (93) قانون اساسی و ماده (4) قانون دیوان عالی فدرال تعریف شده و فاقد صلاحیت انحلال پارلمان است، توضیح داد که قانون اساسی مقررات مربوط به انحلال پارلمان را بیان کرده و بنابراین جایی برای دور زدن قانون اساسی وجود ندارد.

پیچیدگی بحران سیاسی

جریان صدری در حالی خواستار انحلال پارلمان برای برون‌رفت از انسداد سیاسی در عراق شده است که برخی نیروهای سیاسی مستقل در این کشور نیز درخواست مشابهی را مطرح کردند.

گفتنی است، عراق در پی برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی که در اکتبر 2021 برگزار شد به‌دلیل کارشکنی‌های مستمر ائتلاف‌ها و نیروهای وابسته به ایران در روند تشکیل دولت در بحران سیاسی به سر می‌برد. این وضعیت از ژوئیه گذشته با تشدید تنش‌ها میان گروههای وابسته به ایران و جریان صدری‌ها وخیم‌تر و کشور را با انسداد سیاسی کامل مواجه ساخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید