دادگاه عالی فرانسه حکم زندان «رفعت اسد» عموی بشار اسد را تایید کرد

عالی‌ترین دادگاه فرانسه پیشتر 90 میلیون یورو از دارایی‌های رفعت الاسد را به‌دلیل پولشویی و غارت اموال عمومی سوریه توقیف و سپس برای همیشه مصادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عالی‌ترین مرجع قضایی فرانسه چهارشنبه 16 شهریور پس از سال‌ها محاکمه و طی کردن مراحل پیچیده قضایی، حکم صادره علیه رفعت اسد، عموی بشار اسد، رئیس‌جمهوری رژیم سوریه که به ارتکاب جرائمی نظیر پولشویی، غارت اموال عمومی سوریه و کسب اموال نامشروع به ارزش میلیون‌ها یورو با استفاده از وجوه انتقالی از «سوریه» محکوم شده است را تایید کرد.

حکم دادگاه تجدیدنظر فرانسه پس از پایان یک پروسه طولانی که در آن رفعت الاسد درخواست‌های تجدیدنظر مختلفی ارائه کرده بود، بالاخره صادر شد. دادگاه حکم چهار سال زندان برای رفعت الاسد که سال گذشته به سوریه بازگشته را تایید کرد.

مصادره نهایی اموال نامشروع

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، گروهی از وکلای حقوق بشری مستقر در فرانسه، که شکایت کیفری سال 2013 آنها علیه رفعت الاسد باعث آغاز رسیدگی به دارایی عموی بشار اسد شد، اعلام کرده که اموال و دارایی‌های رفعت الاسد که در جریان دادرسی توقیف شده بود، برای همیشه مصادره شده است.

گفتنی است که عموی رئیس جمهوری رژیم سوریه سال گذشته پس از 36 سال تبعید در فرانسه، پس از محکومیت قبلی به پولشویی و اختلاس از اموال عمومی سوریه و مصادره دارایی‌های او به ارزش 90 میلیون یورو به دمشق بازگشت.

رفعت که فرمانده سابق گردان‌های دفاعی سوریه بود به شرکت در حوادث خونین شهر حما یا «کشتار حماه» در سال 1982 متهم است که طی آن بین 10 تا 40 هزار سوری مخالف رژیم اسد پدر طی رویدادهای خونینی کشته شدند.

او در سال 1984 پس از کودتای نافرجام علیه برادرش حافظ اسد، سوریه را ترک کرده و به فرانسه رفت.

رفعت الاسد در سال 2000 مخالفت خود با تصدی برادرزاده‌اش، بشار اسد، بر پست ریاست جمهوری سوریه ابراز کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید