دادخواست فراکسیون پارلمانی صدر علیه نوری المالکی

این دادخواست، خواهان بازداشت نوری المالکی، رهبر ائتلاف «دولت قانون» و ممنوع‌الخروج‌شدن او شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

فراکسیون پارلمانی صدر، چهارشنبه 16 شهریور، دادخواستی را علیه نوری المالکی با هدف محاکمه او بر اساس قانون مبارزه با تروریسم، ارائه داد.

بر اساس سندی که به دست خبرنگار «العربیه» رسیده، در این شکایت، نخست‌وزیر پیشین، به «توطئه علیه صلح و امنیت عراق» متهم شده است.

فتنه و نبرد فرقه‌ای

به موجب این دادخواست، نوری المالکی به ایجاد فتنه و درگیری‌های فرقه‌ای متهم شده است.

در همین راستا، جریان صدری به رهبری مقتدی صدر، روحانی با نفوذ شیعه اعلام کرده است که فایل‌های صوتی افشا شده المالکی، نشان‌دهنده برنامه‌هایی با هدف مسلح‌کردن تشکل‌های فرادولتی و همچنین حاوی اهانت به ارتش و نیروهای امنیتی عراق است.

این جریان همچنین در دادخواستی که در دادگاه سوم کرخ ارائه شد، خواهان بازداشت نوری المالکی، رهبر ائتلاف «دولت قانون» و ممنوع‌الخروج‌شدن او شد.

این اقدام قضایی چند روز پس از انتشار مطالب ضد و نقیضی بود که منبع آن‌ها مشخص نشد و طی آن گمانه‌زنی‌هایی در خصوص وجود اختلافات عمده میان رهبران جریان صدری و زیر سئوال رفتن رهبری صدر مطرح شد.

افکار عمومی عراق در ژوئیه گذشته با افشای فایل‌های صوتی و تصویری حاوی ‌سخنان تحریک‌آمیز المالکی علیه صدر و حامیانش، انتقاد از نیروهای امنیتی و فراخوان گروه‌های مسلح به وابستگی به ایران روبرو شد.

در این فایل‌ها، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق و علی سیستانی بلندمرتبه‌ترین مرجع شیعه این کشور هدف انتقاد قرار گرفتند و به شیعیان عراق نیز اهانت شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید