بحران عراق؛ آرامش موقت صدری‌ها و «هیئت هماهنگی»

احمد الشریفی، پژوهشگر امور عراق: صدر همچنان به خط مشی مخالف خود ادامه می‌دهد چراکه اختلافاتش با «هیئت هماهنگی» را غیر قابل حل و فصل از طریق گفت‌‍وگو یا ابتکار عمل‌های سیاسی ارزیابی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، روحانی پر نفوذ عراق و رهبر جریان صدری، بار دیگر از هوادارانش خواست تا آرام باشند و به اهانت‌های جسته و گریخته، واکنش نشان ندهند.

صدر، سه‌شنبه 15 شهریور در توئیتی بر لزوم عدم مداخله سرایا السلام (وابسته به جریان صدری)، گروه‌های حشد الشعبی یا هر گروه مسلح دیگر در هرگونه اختلافات فردی یا گروهی احتمالی در برهه برپایی مراسم اربعین تاکید ورزید.

این در حالی است که به نظر بسیاری از ناظران مسائل عراق، این آرامش «موقتی» است و امور در راستای تشدید تنش‌ها در حرکت است چراکه صدر همچنان بر مخالفت خود با مشارکت در هرگونه گفت‌وگو با رقبای سیاسی پایبند است.

ادامه مخالفت صدر

در این رابطه، احمد الشریفی، تحلیل‌گر استراتژیک و پژوهشگر امور عراق بر این باور است که صدر همچنان به مخالفت‌های خود ادامه می‌دهد چراکه اختلافاتش با «هیئت هماهنگی» را غیر قابل حل و فصل از طریق گفت‌‍وگو یا ابتکارعمل‌های سیاسی ارزیابی کرده است.

به نظر الشریفی، موضع سرسختانه صدر ناشی از دیدگاهش در این خصوص است که اختلاف با «هیئت هماهنگی» ریشه‌دار بوده و از عملکردهای پیشین این هیئت در قبال پرونده‌های فساد، تروریسم و دیگر مسائل ناشی می‌شود.

بحرانی بسیار بغرنج

الشریفی خاطرنشان کرد، اهرم فشار مهمی در قالب رسیدگی به پرونده استعفای اعضای فراکسیون صدری از پارلمان وجود دارد که دادگاه فدرال، در 6 مهر آینده به آن رسیدگی خواهد کرد.

او تاکید کرد روند طرح پرونده استعفای نمایندگان فراکسیون صدر در دادگاه، پیجیده و بغرنج است چراکه به نظر رقبای صدر ممکن است منجر با بازگشت نمایندگان مستعفی به پارلمان یا بروز شکاف در جریان صدری شود.

به نظر الشریفی طرح این پرونده در دادگاه می‌تواند به مثابه ابزاری برای وادار کردن صدر به پذیرش روند سیاسی با این توجیه باشد که مصوبات دادگاه فدرال، لازم الاجرا هستند.

این تحلیل‌گر عراقی ضمن بغرنج توصیف کردن بحران کنونی عراق، تاکید کرد که هیچ ابتکار عمل سیاسی قادر به حل آن نخواهد بود و اختلافات جناح‌های سیاسی، فراتر از حدی است که بتوان آنها را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید