اسرائیل: سوریه در سال 2002 برای احداث راکتور هسته‌ای سری تلاش می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تل‌آویو در سال 2018 ضمن اعلام نابودی برنامه هسته‌ای نظامی سوریه تاکید کرده بود که این حاوی پیام هشدار‌آمیزی برای ایران با این مضمون است که هرگز به آن اجازه داده نخواهد شد به تسلیحات هسته‌ای دست‌ یابد.

ارتش اسرائیل از اسناد‌ بی‌سابقه‌ طبقه‌بندی شده‌ای نزد سازمان‌های اطلاعاتی این کشور پرده برداشت که نشان می‌دهد سوریه در سال 2002 برای احداث برنامه هسته‌ای سری با مقاصد نظامی تلاش می‌کرد.

بنا به این سند طبقه‌بندی شده دستگاه اطلاعاتی اسرائیل پنج سال پیش از اقدام به این حمله و بمباران راکتور هسته‌ای سری سوریه در منطقه دیرالزور که در 6 سپتامبر 2007 و در چارچوب ماموریتی تحت عنوان «عملیات البستان» انجام شد، به ارزیابی‌های اطلاعاتی در این زمینه پرداخته بود.

انتشار این سند 15 سال پس از انجام عملیاتی صورت می‌گیرد که طی آن اسرائیل در حملاتی هوایی به‌طور موثری برنامه هسته‌ای سوریه را نابود کرد.

در روی جلد این سند بسیار محرمانه که در سپتامبر 2002 تهیه شده، نوشته شده است «اخیرا معلوم شد طرح‌هایی سری که قبلا برای ما ناشناخته بوده در چارچوب فعالیت‌های آژانس انرژی اتمی سوریه احداث شده (یا در حال احداث) است».

بنا به گزارش وب‌سایت «تایمز» اسرائیل در متن این سند آمده که برنامه هسته‌ای با مقاصد نظامی در سوریه در حال اجرا است. طبق محتوی این سند در این رابطه همچنین به زمینه‌هایی که می‌توانند به توسعه این برنامه منجر شده و همچنین به ابراز تردیدهایی درباره آغاز توسعه چنین برنامه‌ای پرداخته شده است.

بنا به این گزارش اولین ابراز تردیدهایی که اسرائيل درباره برنامه هسته‌ای سوریه در سال 2004 به آن اذعان کرده، این بوده که سازمان اطلاعات نظامی و موساد اسرائیل، اطلاعات تایید نشده‌ای را دریافت کرده‌اند مبنی بر این‌که کارشناسانی خارجی به سوریه در توسعه برنامه هسته‌ای نظامی آن کمک می‌کنند.

همان‌طور که در نسخه اسکن شده از سند بسیار سری دیگر متعلق به ارتش اسرائیل در سال 2004، آمده است سازمان اطلاعات اسرائیل به ورود کارشناسانی از کره شمالی و یا کشور ثالث ناشناس دیگری به سوریه برای این منظور مظنون شده بود.

با این وجود آن‌چه اکنون معلوم شده این است به‌رغم اختلاف‌نظر‌ها درباره زمان مشخص آغاز آن، کره شمالی در پیشبرد برنامه هسته‌ای سوریه دست‌کم از سال 2001 و 2002 همکاری می‌کرده است.

شایان ذکر است «رویترز» طی گزارش گفته بود که اسرائیل در سال 2018 برای اولین اعلام کرده که در سال 2007 تاسیساتی را در خاک سوریه هدف بمباران قرار داده که به‌نظر می‌رسد راکتور هسته‌ای سری سوریه باشد.

اسرائیل با اعلام این خبر، تاکید کرد که این پیام حاوی هشداری با این مضمون برای ایران است که هرگز به آن اجازه داده نخواهد شد به تسلیحات هسته‌ای دست‌ یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید