جابجایی مواضع و توقف عملیات شبه‌نظامیان ایران در دیرالزور

کارشناس مسائل ایران به «العربیه»: مسکو اخیرا از تهران خواسته است از دست‌زدن به اقدامات تحریک‌کننده تل‌آویو پرهیز کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با تغییر مواضع استقرار شبه‌نظامیان نیابتی ایران در دیر الزور و شهر المیادین سوریه ظرف چند روز گذشته، فرماندهان آنها دستور توقف کامل عملیات نظامی و ماندن این نیروها در مراکزشان را صادر کردند.

«العربیه» به نقل از منابع محلی در این مناطق که محل استقرار شمار زیادی از این گرو‌های مسلح نیابتی ایران است، تاکید دارد که این تاکتیک جدید، پرسش‌های زیادی را در مورد علت و پیامدهای مترتب بر آن، آنهم در برهه حساس کنونی مذاکرات هسته‌ای، ایجاد کرده است.

علل اتخاذ این تاکتیک

وجدان عبدالرحمن، کارشناس مسائل ایران، در مصاحبه با «العربیه» در مورد علل توقف فعالیت‌های نظامی این شبه‌نظامیان، توضیح داد: «تهران با توجه به اقدام روسیه در بیرون بردن سامانه‌های پدافند هوایی خود از سوریه و افزایش آسیب‌پذیری این کشور و همچنین اجتناب از حملات جدید اسرائیل علیه مواضع نیروهای وابسته به ایران، مجبور به در پیش‌گرفتن این تاکتیک شد.»

عبدالرحمن همچنین افزود که مسکو اخیرا از تهران خواسته است از دست‌زدن به اقدامات تحریک‌کننده تل‌آویو پرهیز کند.

او با تاکید بر این که این تاکتیک، «ربطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد»، خاطرنشان ساخت که تهران در جریان مذاکرات هسته‌ای، از بسیاری برگه‌های برنده مانند غنی‌سازی اورانیوم با درصد بالا و حمله به نیروهای آمریکا در سوریه و عراق و همچنین هم‌پیمانان آمریکا در منطقه (در قالب حمله به اقلیم کردستان عراق)، استفاده کرده است.

پهپادهای آمریکا بر فراز مواضع شبه‌نظامیان ایران

از سوی دیگر، رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه عنوان کرد «با توجه به پرواز پهپادهای اطلاعاتی آمریکا بر فراز مواضع شبه‌نظامیان ایران در داخل خاک سوریه، تهران که به شدت از حملات آمریکا و اسرائیل به این شبه‌نظامیان نگران است، به این نیروها دستور داد تا فعالیت‌های خود را متوقف کنند.»

دیدبان حقوق بشر سوریه، دوشنبه اعلام کرد که فرماندهی شبه‌نظامیان نیابتی ایران، دستور توقف کامل عملیات نظامی و اعمال مجازات در صورت سرپیچی فردی از این دستور را به بخش‌های مختلف این تشکیلات مسلح، ابلاغ کرده است.

در همین حال، العربیه اطلاعاتی به دست آورد مبنی بر این که شبه‌نظامیان نیابتی ایران، جنگجویان سوری را پس از متهم کردن آنها به همکاری با طرف‌های خارجی به هدف تسهیل شناسایی مواضعی که اخیرا هدف حمله اسرائیل قرار گرفتند، بازداشت کردند.

عوامل نفوذی «ائتلاف بین‌المللی»

از سویی مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه، حضور «عوامل» نفوذی ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن در میان شبه‌نظامیان ایران را فاش کرد.

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان نیابتی ایران از 12 شهریور جاری در پی حمله اسرائیل به شماری از مواضع آنها در حومه حلب و دمشق، جابجا کردن مواضع خود به ویژه در حومه استان دیرالزور را آغاز کردند.

به گزارش دیدبان سوریه، شبه‌نظامیان ایران در این راستا، 10 عراده توپخانه سنگین به همراه خدمه و کارشناسان لبنانی آن‌ها را برای انجام بررسی توپوگرافیک و مختصات جغرافیایی مواضع جدید خود به جنوب غرب استان دیرالزور انتقال دادند.

هنوز روشن نیست که هدف از این جابجایی، مقدمه‌ای برای حمله به نیروهای آمریکا در سوریه است یا این که استفاده از پهپاد در مرحله آتی به جای توپخانه و موشک، مد نظر شبه‌نظامیان نیابتی ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید