اتحادیه اروپا اظهارات اردوغان علیه یونان را «خصمانه» و «نگران‌کننده» دانست

پیتر استانو: از ترکیه انتظار می‌رود به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا احترام بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن «خصمانه و نگران‌کننده» توصیف کردن اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه علیه یونان گفت از دولت آنکارا انتظار می‌رود به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا احترام بگذارد.

اتحادیه اروپا دوشنبه 14 شهریور «نگرانی شدید» خود را نسبت به «اظهارات خصمانه» رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه علیه آتن در مورد جزایر یونانی نزدیک به این کشور ابراز کرد.

رئیس جمهوری ترکیه پیش‌تر یونان را به‌دلیل نقض حریم هوایی کشورش و مزاحمت برای جنگنده‌های آن بر فراز دریای اژه، به پرداخت بهای سنگین تهدید کرده بود.

اردوغان، گفت: «اشغال جزایر نزدیک دریای اژه در نزدیکی ترکیه، ما را ملزم نمی‌کند وقتی لحظه‌ مورد نظر رسید، آنچه لازم است انجام خواهیم داد. ممکن است شب هنگام ناگهان به آنجا برسیم».

اردوغان از عبارت‌هایی استفاده کرد که معمولا در آغاز عملیات نظامی در خاک سوریه از آنها استفاده می‌کند.

پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اردوغان گفت: «این اظهارات خصمانه رهبری سیاسی ترکیه علیه کشور و مردم یونان باعث نگرانی شدید است».

او افزود: «از ترکیه انتظار داریم که از تنش لفظی خودداری کرده و به بهبود روابط حسن همجواری متعهد شود».

او در ادامه گفت: «در رابطه با یونان، هرگونه اختلافی باید به‌طور مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو با حسن نیت مطابق با قوانین بین‌المللی و بر اساس اصل روابط حسن همجواری مورد بررسی قرار گیرد».

پیتر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین خاطرنشان کرد: «یونان کشور عضو اتحادیه اروپا است و باید به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا احترام گذاشته شود».

آتن هواپیماهای ترکیه را به پرواز بر فراز جزایر یونانی در نزدیکی مرز ترکیه متهم می‌کند. اختلاف بین دو همسایه بر سر جزایری در دریای مدیترانه به تشدید تنش و گشت‌زنی‌های مکرر از سوی دو طرف منجر شده است.

از سویی ترکیه حضور نیروهای نظامی یونان در این جزایر که به گفته آن نقض معاهدات صلح امضا شده پس از جنگ جهانی اول و دوم به‌شمار می‌رود را محکوم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید