ابراز تردید لاپید درباره موفقیت اسرائیل به جلوگیری از توافق هسته‌ای با ایران

نخست‌وزیر اسرائیل: اگر ایران به تهدیدات خود ادامه دهد، با آن مقابله می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که هنوز مطمئن نیست کشورش واقعاً موفق به توقف توافق هسته‌ای شده است یا خیر.

اظهارات نخست‌وزیر اسرائیل سه‌شنبه 15 شهریور پس از آن ایراد شد که روز گذشته جوزپ بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نشانه‌های منفی درباره مذاکرات هسته‌ای خبر داد.

لاپید در سخنرانی خود در بازدید از پایگاه هوایی «نواتیم» تاکید کرد که اسرائیل برای هر تهدید و هر سناریویی آمادگی دارد.

«بازوی بلند اسرائیل»

او گفت: «اگر ایران به تلاش‌های خود برای تهدید ما ادامه دهد، آنگاه با بازوی بلند اسرائیل و توانمندی‌های آن مواجه خواهد شد».

او تاکید کرد، تل‌آویو در همه جبهه‌ها علیه تروریسم و علیه کسانی که به‌دنبال آسیب رساندن به اسرائیل هستند، اقدام خواهد کرد.

به توافق هسته‌ای پایبند نیستیم

لاپید همچنین تاکید کرد که اسرائیل در قبال ایران آزادی‌عمل کامل دارد و به هیچ توافقی با ایران متعهد نیست.

او گفت: «همان‌طور که قبلاً بین من و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا توافق شده بود، ما اختیار کامل داریم تا هر کاری را که برای جلوگیری از احتمال تبدیل شدن تهران به یک تهدید هسته‌ای مناسب باشد، انجام دهیم.

لاپید پیش از این اشاره کرده بود که مقامات اسرائیلی کارزار بی‌وقفه‌ای را برای جلوگیری از امضای توافق هسته‌ای با تهران که به گفته او «خطرناک» است، آغاز کرده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر این‌که توافق هسته‌ای با ایران تهدیدی علیه امنیت جهانی است، گفت که دولت آمریکا نظرات کشورش در مورد متن توافق هسته‌ای را مورد توجه قرار داده است.

گفتنی است که دیوید برنیاع، رئیس موساد دوشنبه به واشنگتن سفر کرده تا با هدف تشریح مجدد موضع اسرائیل برای دولت آمریکا و تمرکز بر خطرات موجود در توافق هسته‌ای، سلسله جلساتی را برگزار کند.

اسرائیل طی چند روز گذشته با نزدیک شدن به مرحله نهایی مذاکرات هسته‌ای، دیدارهای خود با مقامات آمریکایی را تشدید کرده و بار دیگر مخالفت خود با توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با تهران را مورد تاکید قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید