اوپک‌پلاس با کاهش 100 هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت در ماه اکتبر موافقت کرد

بنا به اعلام اوپک پلاس در شرایط کنونی نوسانات و نقدینگی پایین بر بازارهای نفتی تاثیر منفی دارد و مستلزم ارزیابی‌ مستمر شرایط بازار، کاربرد سازوکارهای مختلف و کسب آمادگی برای تعدیل سطح تولید دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» و کشورهای غیر عضو همسو با آن موسوم به «اوپک پلاس» با در نظر گرفتن پس‌زمینه اقتصادی متزلزل که باعث طولانی‌ترین افت قیمت ها طی دو سال اخیر شده، به‌منظور تثبیت قیمت‌ها در بازارهای جهانی با پیشنهاد کاهش نمادین تولید روزانه نفت در ماه اکتبر آینده موافقت کرد.

گروه اوپک پلاس دوشنبه 14 شهریور در بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار «العربیه» قرار گرفت، اعلام کرد که تولید نفت خود در ماه اکتبر آینده را به میزان 100 هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

طبق این بیاینه، وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در نشست خود ضمن اشاره به تأثیر منفی نوسانات و نقدینگی پایین بر بازار نفت در مرحله کنونی بر لزوم حمایت از بازار تاکید کردند.

اعضای این گروه همچنین بر ثبات بازار نفت و کارایی معاملات خود با توجه به نوسانات شدید تاکید کردند.

اعضای اوپک وضعیت کنونی را مستلزم ارزیابی‌ مستمر شرایط بازار، کاربرد سازوکارهای مختلف و آمادگی لازم برای تعدیل سطح تولید دانستند.

این گروه بر برخورداری اوپک از ابزار‌های لازم نظیر تعهد و انعطاف‌پذیری که آن را در مقابله با این چالش‌ها توانمند می‌سازد، تاکید کردند.

اوپک پلاس تصمیم گرفت سطح تولید خود برای ماه اکتبر 2022 را به سطح ماه اوت 2022 بازگرداند.

اوپک پلاس خاطرنشان کرد که تصمیم سی و یکمین نشست وزیران این گروه برای افزایش 100 هزار بشکه‌ای تولید روزانه در سپتامبر 2022 تنها برای یک ماه بوده است.

در تایید مدیریت حکیمانه سعودی، اوپک پلاس به شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی اجازه داد تا در هر زمان از اعضای این گروه دعوت به‌عمل آورد تا درباره شرایط بازار گفت‌وگو کرده و تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

«بیل فارن پرایس»، رئیس بخش تحقیقات نفت و گاز در «Enverus»، به «بلومبرگ» گفت: «اگرچه این کاهش اندک است، اما هدف از آن ارسال سیگنالی است که اوپک پلاس به حالت «مراقب قیمت» بازگشته است.»

قیمت نفت خام برنت دوشنبه در لندن با 3.2 درصد افزایش به 96.03 دلار در هر بشکه رسید.

قراردادهای نفت خام در سه ماه گذشته به دلیل ترس از رکود اقتصادی جهانی 20 درصد کاهش داشته است.

در این میان چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان، نشانه‌هایی از رکود اقتصادی «نگران‌کننده» را نشان داده، و مصرف این کشور در ماه ژوئیه 9.7 درصد کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید