پایان دومین نشست گفت‌وگوی ملی عراق بدون حضور جریان صدری

رئیس پارلمان عراق: این نشست باید شامل تعیین تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی حداکثر تا پایان سال آینده و انتخاب رئیس جمهوری باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دومین نشست گفت وگوی ملی عراق میان نیروهای سیاسی این کشور، دوشنبه 14 شهریور که به دعوت مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر پایان یافت.

محمد الحلبوسی، رئیس مجلس، یکشنبه اعلام کرد که جلسات آینده گفت وگوی ملی باید شامل تعیین تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی حداکثر تا پایان سال آینده و انتخاب رئیس جمهوری باشد که به گفته او، روند سیاسی بدون توافق بر سر آن‌ها نمی‌تواند تداوم یابد.

این نشست با حضور برهم صالح، رئیس جمهوری، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان و مشارکت سران تشکل‌های سیاسی برای بررسی نحوه پایان دادن به بحران عراق برگزار می‌شود.

به گفته برخی منابع به «العربیه»، احتمال عدم حضور جریان صدری در دومین جلسه گفت‌وگوهای ملی وجود دارد.

الحلبوسی در بیانیه خود در «توییتر» نوشت: «باید توافقی در مورد استقرار مجدد تمامی بخش‌های نیروهای نظامی و امنیتی وجود داشته باشد و تنها وزارت کشور، مسئولیت استقرار و برقراری امنیت در همه شهرها را بر عهده دارد و دیگر نیروها در مواضع حضور خود در اردوگاه‌های آموزشی و اعزامی که توسط فرماندهی نظامی و امنیتی تعیین شده، مستقر خواهند بود.

در این بیانیه تاکید شده که دستور کار جلسه، باید انتخاب دولت توافقی با اختیارات کامل و مورد اعتماد، تصویب قانون بودجه عمومی فدرال و حفظ قانون انتخابات پارلمانی یا اصلاح آن را شامل شود.

الحلبوسی همچنین خواستار بازگشت فوری تمامی آوارگان به مناطق خود و همچنین بررسی تنظیم مناسبات دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان شد.

مخالفت صدری‌ها با مذاکره با هیئت هماهنگی

به گفته منابع آگاه عراقی، در صورت تحریم این نشست توسط برخی از نیروهای سیاسی بویژه جریان صدری، این جلسه در معرض لغو یا به تعویق‌افتادن قرار دارد. منابع نزدیک به جریان صدری فاش کردند که این جریان با مذاکره با رهبران «هیئت هماهنگی» وابسته به ایران مخالف است.

سیاستمداران عراقی تأکید کردند که دومین جلسه گفت‌‌وگوهای ملی مورد نظر الکاظمی، بر دستیابی به توافق نظر در مورد برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال پارلمان متمرکز خواهد بود.

شایان توجه است که این جلسه در بحبوجه تداوم بحران سیاسی میان جریان صدری و «هیئت هماهنگی» برگزار می‌شود که چند روز پیش به درگیری‌های مسلحانه در بغداد و بصره با بیش از 30 کشته انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید