منابع «العربیه»: توافق ترسیم مرزهای دریایی لبنان و اسرائیل در حال نهایی‌شدن است

منابع انجام عملیات امنیتی محدود توسط شبه‌نظامیان حزب‌الله علیه میدان نفتی «کاریش» را محتمل می‌دانند تا از این طریق نشان دهد که امتیازدهی اسرائیل در ارتباط با این موضوع ناشی از این اقدام نظامی بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» از «نهایی‌شدن» تقریبی توافق بر سر ترسیم مرزهای دریایی میان اسرائیل و لبنان خبر داده و تاکید کردند که میدان نفتی «کاریش» در اختیار اسرائیل خواهد ماند و میدان گازی «قانا» به طور کامل، بخشی از سهم لبنان خواهد بود.

این منابع اعلام کردند شرکت یونانی-فرانسوی «انرجین» که در میدان «کاریش» در حال حفاری است، اکتشاف و استخراج گاز از میدان «قانا» را بر عهده خواهد گرفت.

به گفته این منابع، شرکت «انرجین» غرامت مالی را از محل سود خود در ارتباط با ادعای اسرائیل مبنی بر مالکیت بخشی از میدان قانا، به اسرائیل پرداخت خواهد کرد.

عملیات احتمالی حزب‌الله

منابع «العربیه» با اعلام این که بهره‌برداری از میدان نفتی « کاریش» از آغاز اکتبر آینده خواهد بود، انجام عملیات امنیتی محدود توسط شبه‌نظامیان حزب‌الله علیه این میدان نفتی را محتمل می‌دانند تا از این طریق نشان دهد که امتیازدهی اسرائیل در ارتباط با این موضوع، ناشی از این اقدام نظامی بوده است.

کاخ سفید یک هفته پیش اعلام کرد که دولت ایالات متحده در تلاش است «دامنه اختلاف میان اسرائیل و لبنان بر سر ترسیم مرزهای دریایی را محدود کند.» به گفته مقامات کاخ سفید به «العربیه»، واشینگتن در حال احیای فضای رایزنی برای مذاکره‌کنندگان لبنانی و اسرائیلی در مورد مرزهای دریایی است.

منابع کاخ سفید با اشاره به این که «حل و فصل مناقشه مرزی میان لبنان و اسرائیل، اولویت دولت جو بایدن» است، خاطرنشان کردند: «دستیابی به توافق در مورد ترسیم مرز میان اسرائیل و لبنان امکان‌پذیر است.»

روزنامه «جروزالم پست» گزارش داد که محور اصلی این مذاکرات به رهبری آمریکا، به موضوع پرداخت غرامت و میزان گاز قابل بهره‌برداری از سوی هر یک از طرفین در مرزهای دریایی، تغییر یافته است.

این روزنامه خاطرنشان کرد که دو کشور هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند، اما به نظر می‌رسد «همگرایی کافی» میان مواضع برای رسیدن به توافق وجود دارد که ممکن است منجر به تقسیم میدان‌های گازی در خط مشترک مرز دریایی یا دریافت غرامت مالی شود.

مانورهای اسرائیل

در همین راستا، آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل، یکشنبه 12 شهریورگفت: «اسرائیل مانور نظامی خود را از امروز در مرزهای لبنان آغاز می‌کند که تا شامگاه سه‌شنبه ادامه خواهد داشت.»

او در توئیت خود افزود: «در این رزمایش، حرکت فعال خودروهای نظامی مشاهده خواهد شد و صدای انفجار در منطقه شنیده خواهد شد.»

ادرعی تاکید کرد که این رزمآیش پیشاپیش در چارچوب برنامه رزمآیش‌های سالانه برای سال 2022 برنامه‌ریزی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید