مقتدی صدر: زائران ایرانی قوانین را رعایت کنند؛ حشد الشعبی در امنیت کربلا دخالت نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، روحانی برجسته عراقی در پیامی به زبان فارسی از مسافران ایرانی که برای زیارت اماکن دینی به عراق رفته‌اند، خواست تا قوانین عراق را رعایت کرده و به «نظم و قواعد عمومی» این کشور پایبند باشند.

صدر، یک‌شنبه 13 شهریور در توییتی از مقامات رسمی عراق خواست تا امنیت محل حضور زائران را به دست نیروهای امنیتی محلی سپرده و آن را به گروه‌های غیردولتی مانند «حشد الشعبی و سرایا[السلام]» نسپارند.

Advertisement

او در این بیانیه، شهر نجف را «نخستین چراغ راه تشیع» خواند.

برخی ناظران این اظهارنظر مقتدی صدر را، نقطه مقابل دیدگاه دیگری در ایران می‌دانند که شهر قم و یا کوفه را به عنوان مهم‌ترین مرکز شیعه در جهان اسلام معرفی می‌کند.

عراق در هفته‌های گذشته شاهد درگیری بین طرفداران مقتدی صدر و هواداران گروه‌های نیابتی ایران بوده است. این درگیری‌ها پس از آن صورت گرفت که صدر اعلام کرد، از فعالیت‌های سیاسی در عراق کناره‌گیری می‌کند.

او در بخش دیگری از بیانیه اخیر خود، از شهروندان عراقی خواست تا «خویشتن‌داری» کرده و در زمان حضور زائران خارجی در این کشور، «از درگیری اجتناب کنند.»

صدر همچنین از مردم عراق خواست تا علاوه بر همکاری با نیروهای امنیتی، از طرح شعارهای «حزبی، شبه‌نظامی، حشدالشعبی یا جریان(صدر)» خودداری کنند.

او در ادامه با اشاره به وجود «مفسدان» در صحنه سیاسی عراق تصریح کرد: «این بدین معنا نیست که ما با مفسدان زیر خیمه امام حسین گرد هم بیاییم. هرگز!..کسی همانند ما با کسانی همانند آن‌ها بیعت نمی‌کند. زندگی با آنان بدبختی و مرگ و جدایی از آنان خوشبختی است.»

مقتدی صدر در بخش پایانی اظهارات خود به بی‌ثباتی‌ در برخی کشورهای منطقه اشاره کرد و آن را ناشی از اقدامات فرقه‌گرایانه دانست.

به گفته ناظران، جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته با پیگیری سیاست فرقه‌گرایانه در منطقه، نقش پررنگی در بی‌ثبات‌کردن خاورمیانه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید