لاپید: آمریکا نظرات اسرائیل درباره متن توافق هسته‌ای با ایران را در نظر گرفته است

لاپید: اسرائیل کارزار فشرده‌ای را برای جلوگیری از نهایی‌شدن مذاکرات وین رهبری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در اظهاراتی گفت، این کشور برای جلوگیری از امضای توافق «خطرناک» هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، در حال رهبری یک کارزار فشرده است.

لاپید، یک‌شنبه 13 شهریور در جلسه هیئت دولت اسرائیل گفت، این کشور به فشارهای خود علیه واشینگتن برای عدم احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» ادامه خواهد داد.

به گفته لاپید، این فشارها به گونه‌ای خواهد بود که به روابط بین اسرائیل و آمریکا آسیبی وارد نکند.

او در این زمینه به «سیاست صحیح» اسرائیل در قبال آمریکا در سال گذشته اشاره کرد و گفت: «سیاست صحیح این است که بدون ایجاد گسستگی و با ارائه اطلاعات معتبر، فشارها را ادامه داده و بدون این‌که روابط ویژه با آمریکا تخریب شود، بخشی از این روند بود.»

لاپید در ادامه افزود، «آن‌هایی که می‌گویند ما به اندازه کافی فریاد نمی‌زنیم یا صریح نیستیم،» باید سال 2015 را به‌یاد آورند.

به گفته لاپید، عملکرد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت این کشور باعث شد که یک «رویارویی غیرموجهی» بین آمریکا و اسرائیل ایجاد شود.

او در این زمینه تصریح کرد: «آمریکایی‌ها دیگر به ما گوش ندادند. به روابط ما با آن‌ها آسیب وارد شد و آن‌ها یک توافق بد امضا کردند.»

یائیر لاپید در بخش دیگری از اظهارات خود به تماس تلفنی خود با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در چهارشنبه گذشته اشاره کرد و گفت: «دولت آمریکا به ملاحظاتی که ما ارائه کردیم، توجه کرد.»

او در ادامه افزود: «ما همچنین با سایر شرکای گفت‌وگو کردیم و خواسته‌هایی را ارائه کردیم که آن‌ها از مقامات ایرانی باید درخواست کنند.»

ایران در روز‌های گذشته پاسخ خود به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را به بروکسل ارسال کرد.

مقامات آمریکایی ضمن تایید دریافت چنین متنی، آن را گامی به سوی عقب و «غیرسازنده» خوانده بودند.

گفته می‌شود تهران هنوز بر درخواست خود برای کنارگذاشته شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک‌ هسته‌ای خود اصرار می‌کند.

بر اساس گزارش روزنامه «هاآرتص» اسرائیل، مقامات این کشور هم‌اکنون با هدف جلوگیری از توافق نهایی بین واشینگتن و‌ تهران، در حال استفاده از «چندین تاکتیک» مختلف هستند.

یک‌ مقام‌ اسرائیلی که از روند مذاکرات مطلع است، در این زمینه تصریح کرد، ایران به صورت مداوم از به تاخیر‌انداختن مذاکرات به عنوان یک‌راهبرد‌ مذاکره استفاده می‌کند.

به گفته او، اصرار ایران بر بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک‌ هسته‌ای این‌کشور نیز بخشی از این‌ راهبرد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید