اصرار «هیئت هماهنگی» بر نامزدی السودانی برای نخست‌وزیری عراق

ناظران امور عراق نگران آنند که با تشدید مجدد تنش‌ها میان جریان صدری و هیئت هماهنگی زمینه برای موج جدیدی از آشوب، خشونت، ترور و همچنین بمب‌گذاری‌های سازماندهی شده در این کشور ایجاد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌نظر می‌رسد ائتلاف موسوم به «هیئت هماهنگی» که شامل گروه‌ها و احزاب وابسته به ایران از جمله ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری می‌شود به‌رغم تداوم ناآرامی‌ها و درگیری‌های اخیر با هواداران صدر در بغداد، قصد ندارد از پیشنهاد خود مبنی نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست‌وزیری عراق دست بکشد.

این ائتلاف متشکل از گروه‌های سیاسی و شبه‌نظامی وابسته به ایران که از انتخابات پارلمانی در اکتبر گذشته تا کنون نقش کارشکنی در فرآیند سیاسی را بازی کرده و در مسیر تشکیل دولت جدید در عراق مانع‌تراشی می‌کردند حالا با تهدید به تنش‌آفرینی و رویارویی نیز قصد دارند بحران انسداد سیاسی در عراق که ماه‌ها است ادامه داشته را تداوم بخشند.

یک منبع سیاسی آگاه شنبه 12 شهریور به «العربیه» گفت که رهبران «هیئت هماهنگی» در پی نشستی در منزل المالکی تصمیم گرفته‌اند موضوع انعقاد جلسه پارلمان و تشکیل دولت جدید در عراق را بار دیگر با نرساندن جلسات پارلمانی به حد نصاب لازم تا نیمه سپتامبر به تعویق اندازند.

این گروه‌ها با پافشاری بر نامزد پیشنهادی خود جهت تصدی پست نخست‌وزیری عراق بر ادامه رایزنی‌ها با دیگر فراکسیون‌های پارلمانی و از جمله‌ آن فراکسیون‌های کُرد جهت تسریع در تعیین رئیس جمهوری تاکید کردند.

این منبع سیاسی آگاه افزود که «هیئت هماهنگی» از پیشنهاد نامزدی محمد شیاع السودانی برای پست نخست‌وزیری عراق که نام او آتش اختلافات میان هیئت هماهنگی و مقتدی صدر، رهبر جریان صدری را شعله‌ور ساخته است، عقب‌نشینی نخواهد کرد.

منابع العربیه همچنین افزودند که رهبران هیئت هماهنگی با نگرانی از فشارهای مردمی و گسترش آشوب، دستورالعمل‌هایی از ایران دریافت کرده‌اند که به‌موجب آن اوضاع را به‌طور موقت تا نیمه سپتامبر یعنی بعد از «زیارت اربعین» که طی آن هزاران زائر شیعه از ایران وارد عراق می‌شوند، آرام کنند.

این در حالی است که بسیاری از ناظران امور عراق نگران آنند که با تشدید مجدد تنش‌ها میان جریان صدر و هیئت هماهنگی زمینه برای موج جدیدی از خشونت، ترورها و همچنین بمب‌گذاری‌های سازماندهی شده فراهم شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید