کانال 12 اسرائیل: براساس برآورد تل‌آویو توافق هسته‌ای با ایران نزدیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود این‌که مقامات آمریکایی آخرین پاسخ ایران به پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای را «غیرسازنده» خوانده‌اند، کانال 12 اسرائیل به نقل از مقامات این کشور گزارش داده است که واشینگتن و تهران طی چند هفته‌ آینده به توافق نهایی دست خواهند یافت.

بنا به این گزارش، بخش «تحقیقات سیاسی» وزارت‌ خارجه اسرائیل در برآوردی غیرعلنی پیش‌بینی‌کرده، دولت کنونی آمریکا کماکان توافق هسته‌ای را تنها راه‌حل برای مشکل برنامه اتمی ایران می‌داند.

طبق این گزارش وزارت خارجه اسرائیل، مقامات ایرانی و‌ آمریکایی‌ در مقایسه با گذشته، نسبت به موضع یکدیگر در مذاکرات‌ وین، «واقع‌بینانه‌تر» رفتار‌ کرده ‌و هر دو‌ کشور‌ برای دستیابی به توافق نهایی در حال افزایش تلاش‌های سیاسی خود هستند.

مقامات واشینگتن در روزهای گذشته، پاسخ تهران به پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای‌ دستیابی به توافق نهایی را «غیرسازنده» خوانده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز‌ جمعه اعلام کرد‌ه بود که این کشور پاسخ خود به پیش‌نویس‌ مذکور را به اتحادیه اروپا ارسال کرده است.

ساعاتی پس از اعلام این خبر، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «رئیس‌جمهور تنها توافقی را به نتیجه خواهد رساند که بر اساس تشخیص او، در راستای منفعت امنیت ملی ایالات متحده باشد.» ایران با آغاز مجدد این گفت‌وگوها‌‌‌به‌دنبال بسته‌شدن پرونده آثار‌ اورانیوم کشف‌شده در مراکز‌ هسته‌ای اعلام‌ نشده این کشور است.

کارن ژان‌پیر، سخنگوی کاخ سفید روز‌ گذشته در واکنش به این خواسته تهران گفت، پرونده تحقیقاتی آژانس تنها زمانی باید بسته شود که مقامات این نهاد بین‌المللی، پاسخ‌های قانع‌کننده و‌ معتبری از سوی ایران دریافت کرده باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید