منابع رویترز: دخالت پشت‌پرده سیستانی به ناآرامی‌های اخیر عراق پایان داد

به رغم این که علی سیستانی، بلندمرتبه‌ترین مرجع تقلید شیعه در عراق، هیچ اظهار نظری در مورد درگیری‌های 7 شهریور در بغداد و جنوب عراق در پی اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست نکرد اما از قرار معلوم نقشی بارز در پایان دادن به درگیری‌های میان هواداران جریان صدری و عوامل مسلح حشدالشعبی و «هیئت هماهنگی» در مرکز بغداد ایفا کرده است.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش «رویترز»، بیش از 20 مقام دولتی و منابع آگاه شیعه عراق، مسئولان دفتر سیستانی به مقتدی صدر تذکر دادند که در صورت عدم توقف تحصن و تظاهرات هوادارانش، سیستانی این اقدامات را محکوم خواهد کرد.

پیام به صدر

به گفته یک مسئول دولت عراق، دفتر سیستانی در پیامی به صدر هشدار داد در صورت ادامه خشونت‌ها، سیستانی با صدور بیانیه‌ای، خواهان توقف درگیری‌ها خواهد شد و این اقدام سیستانی عملا صدر را در موقعیتی قرار خواهد داد که گوئی او باعث خونریزی‌ها در عراق شده است.

این در حالی است که سه شخصیت شیعه نزدیک به سیستانی، ارسال چنین پیام صریح از سوی دفتر او به صدر را تائید نکردند اما خاطرنشان کردند که صدر می‌دانست در صورت عدم توقف ناآرامی‌ها، سیستانی واکنش نشان خواهد داد.

از سویی یکی از مسئولان وابسته به ایران در منطقه تاکید کرد بدون دخالت دفتر سیستانی، مقتدی صدر نشست خبری که باعث توقف درگیری‌ها شد را برگزار نمی‌کرد.

با شعله‌ور شدن درگیری‌های مسلحانه در مرکز بغداد و سکوت 24 ساعته مقتدی صدر، بسیاری از شخصیت‌های دینی شیعه از سراسر عراق و جمعی از مسئولان در ایران و لبنان کوشیدند صدر را نسبت به پایان دادن به این ناآرامی‌ها متقاعد سازند.

به گفته یک مسئول دولتی عراق،«مسئولان ایران با توجه به وجود مخالفت شدید با نفوذ این کشور در عراق، ضمن پرهیز از دخالت مستقیم، به تاثیرگذاری از راه دور در این موضوع اکتفا کردند.»

مقتدی صدر و حائری
مقتدی صدر و حائری

کناره‌گیری‌ حائری

برخی ناظران بر این باورند که دلیل اعلام کناره‌گیری صدر از سیاست، ناراحتی شدید او از اعلام انصراف کاظم حائری از مرجعیت و بستن دفتر خود به دلیل بیماری و کهنسالی و دعوت از مقلدانش به تقلید از خامنه‌ای بود؛ بویژه که حائری در بیانیه انصراف از مرجعیت، صدر را به ایجاد چنددستگی میان شیعیان متهم کرد.

نیروهای حشدالشعبی
نیروهای حشدالشعبی

«خیانت حائری به دستور ایران»

یکی از اعضای برجسته جریان صدری در این رابطه توضیح داد که صدر از اقدام حائری به شدت ناخشنود شد زیرا حائری را رهبر معنوی خود می‌دانست و لذا بیانیه او را نوعی خیانت به خویش به هدف سلب مشروعیت دینی از خود به عنوان یک رهبر شیعی تلقی کرد.

به گفته مسئولان جریان صدری در نجف، این اقدام حائری، صدر را میان تبعیت از او و تقلید از خامنه‌ای یا ناخشنودساختن شخصیت‌های مسن‌تر جریان صدری از خود مخیر ساخت. بدین ترتیب بود که صدر گزینه خروج کامل از سیاست را اعلام کرد که هواداران او را راهی خیابان‌ها ساخت.

جمعی از کارشناسان نیز اعلام کردند که حرکت حائری با توجه به رویدادهای جاری در عراق، اقدامی شبهه‌ناک بود که از حجم دخالت‌های علنی ایران در امور داخلی عراق پرده برداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید