برای اولین بار طی 10 سال گذشته یک ناوشکن ترکیه وارد بندر حیفای اسرائیل شد

نخست‌وزیر اسرائیل: از‌ سرگیری روابط با ترکیه دستاوردی مهم برای ثبات منطقه‌ای و خبر اقتصادی مهمی برای شهروندان اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در چارچوب تلاش‌ها برای بهبود روابط میان آنکارا و تل‌آویو یک ناوشکن ترکیه وارد بندر حیفای اسرائیل شد.

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که برای اولین بار طی 10 سال گذشته یک ناوشکن متعلق به ناوگان نیروی دریایی ترکیه وارد بندر حیفا در سواحل اسرائیل شده است.

این تحول شنبه 12 شهریور تنها دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد دولت او پس از سال‌ها تنش روابط دیپلماتیک کامل خود با ترکیه را از سر می‌گیرد.

لاپید در بیانیه‌ای گفت: «بار دیگر تصمیم داریم روابط میان دو کشور را به سطح روابط کامل دیپلماتیک و بازگشت سفرا و کنسولگری‌های کل دو کشور ارتقا دهیم».

او همچنین افزود که «ازسرگیری روابط با ترکیه دستاوردی مهم برای ثبات منطقه‌ای و خبر اقتصادی مهمی برای شهروندان اسرائیل است».

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز در تماس تلفنی به اسحاق هرتزوگ، همتای اسرائیلی خود گفته بود که ازسرگیری تبادل سفرا میان دو کشور «گامی مهم» و در جهت درست است.

اردوغان جمعه 28 مرداد تصریح کرد که ترکیه «تقویت همکاری‌ها و گفت‌وگو بر اساس احترام به حساسیت‌های متقابل را ترجیح می‌دهد.»

در همین رابطه مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در اواخر ماه مه گذشته در چارچوب بهبود روابط دیپلماتیک میان دو کشور سفر مهمی به شهر قدس انجام داده و اظهار داشت که آنکارا به‌رغم ازسرگیری روابط کامل دیپلماتیک با اسرائیل «از مسئله فلسطین دست نخواهد کشید».

روابط میان اسرائیل و ترکیه پس از سال‌ها تیرگی در پی سفر رسمی رئیس جمهوری اسرائیل در ماه مارس گذشته به آنکارا، دگرگون شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید