نماينده صدر خواستار تغییر فرمانده حشد الشعبی شد

وزیر صدر، فالح الفیاض را شخصی «بی‌صلاحیت» و فاقد «شخصیت قوی» و سرسپرده برخی احزاب سیاسی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال درگیری‌‌های مسلحانه در بغداد و کشیده شدن آن به شهر بصره در جنوب عراق، صالح محمد العراقی، نماینده رهبر جریان صدری، ملقب به «وزیر صدر» در سخنان شدیداللحنی علیه شبه‌نظامیان حشد الشعبی از نیروهای مسلح عراق خواست تا این گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران را مهار کنند.

او طی بیانیه‌ای که پنج‌شنبه در «توییتر» منتشر کرد، مجموعه‌ای از پیشنهادها را برای نیروهای مسلح عراق «برای حفظ اعتبار دولت و پایان دادن به حضور جناح‌های مسلح در مکان‌های حساس کشور» ارائه کرد.

نماینده صدر همچنین خواستار تعیین جایگزینی برای فالح الفیاض، مسئول نیروهای حشدالشعبی شد.

او فالح الفیاض را شخصی «بی‌صلاحیت» و فاقد «شخصیت قوی» و به سرسپردگی به برخی احزاب سیاسی متهم کرد.

اخراج حشد الشعبی از منطقه سب

نماینده صدر ضمن دادن پیشنهاد انحلال گروه‌های مدعی مقاومت، خواستار اخراج همه جناح‌های مسلح و الحشد الشعبی از منطقه سبز بغداد و تحویل مقرهای این گروه‌های شبه‌نظامی به نیروهای امنیتی عراق شد.

او همچنین تداوم حضور این شبه‌نظامیان در منطقه سبز را خطری جدی علیه نهادهای حکومتی عراق از جمله فرماندهی‌ کل نیروهای مسلح و به ویژه قوه قضائیه و اعمال نفوذ و فشار علیه ساختارهای امنیتی، نظامی، اجرایی و قضایی این کشور دانست.

وزیر صدر همچنین به منع حضور نیروهای حشد الشعبی در گذرگاه‌های مرزی با هدف جلوگیری از خشونت، تجارت و قاچاق پیشنهاد داد.

شایان ذکر است پس از اعلام مقتدی صدر، رهبر جریان صدری مبنی بر کناره‌گیری از فعالیت‌های سیاسی، هواداران خشمگین او با برگزاری تظاهرات، خشم و نارضایتی خود را از انسداد سیاسی در عراق ابراز کردند.

در ادامه این تظاهرات هواداران صدر در بغداد با گروه‌های ائتلاف «هیئت هماهنگی» وابسته به ایران که در فرآیند سیاسی عراق و تشکیل دولت جدید در پی انتخابات زودهنگام اکتبر گذشته نقش کارشکنانه‌ای داشته‌ است، درگیر شدند که پس از آن ناآرامی‌ها به دیگر شهرهای عراق از جمله بصره کشیده شد.

تداوم این درگیری‌های خشونت‌بار طی روزهای گذشته در بغداد و دیگر شهرهای عراق به کشته‌شدن دست‌کم 30 نفر و زخمی‌شدن نزدیک به 600 نفر دیگر منجر شد.

این درگیری‌ها میان گروه‌های سرایا السلام وابسته به جریان صدری و عصائب اهل حق تحت رهبری قیس الخزعلی، دوشنبه 4 شهریور در «منطقه سبز» بغداد آغاز شد و در شهر بصره در جنوب عراق به کشته شدن 4 نفر انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید