سعودی 5 فرمانده حوثی را به فهرست تروریسم اضافه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی، 5 نفر از رهبران نظامی حوثی در یمن را به دلیل جایگاهشان در حمایت از این گروه نیابتی وابسته به تهران، در فهرست تروریسم قرار داد.

ریاست امنیت سعودی، چهارشنبه 10 شهریور در بیانیه‌ای اعلام کرد، افزودن این افراد جدید به فهرست گروه‌های تروریستی بر اساس قانون مبارزه با جرایم تروریستی و تأمین مالی آن صورت گرفته است.

این بیانیه در این زمینه به قطعنامه شماره 1373(2001) شورای امنیت و قطعنامه‌های مرتبط به آن، علیه کسانی که از تروریسم و یا اقدامات تروریستی حمایت می‌کنند، اشاره کرده است.

این افراد شامل منصور السعدی (السعادی)، احمد الحمزی، محمد الغماری، زکریا حجر و احمد الجوهری است.

9999
9999

سعادی کیست؟

شبه‌نظامیان حوثی، احمد السعادی، یکی از فرماندهان برجسته این گروه را به عنوان سرپرست نیروهای دریایی منصوب کردند. او که با اسم «سجاد» نیز شناخته می‌شود، به عنوان رئیس ستاد نیروهای دریایی انتخاب شد.

بر اساس اطلاعاتی که «العربیه» به‌آن دست یافته است، این نیروها زیرنظر کارشناسانی از سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان، در کاشت مین‌های دریایی و آماده‌سازی قایق‌های انتحاری برای هدف‌قرار دادن کشتی‌های بین‌المللی مهارت یافته‌اند.

السعادی اهل منطقه «فوط مران» در استان الصعده، پایگاه اصلی شبه‌نظامیان حوثی است. او یکی از مهمترین بازوهای عبدالملک الحوثی، رهبر شبه‌نظامیان حوثی است و ارتباط نزدیکی با تهران دارد.

السعادی از عالی‌ترین رهبران حوثی است که ارتباط نزدیکی با رهبر این گروه دارد. او به‌دلیل نقش مهمی که ایفا می‌کرد، توسط عبدالملک حوثی به سواحل غربی یمن اعزام شد.

منابع مطلع به العربیه گفته‌اند، السعادی از جمله رهبران حوثی است که آموزش‌های فشرده‌ و زیادی در ایران دید. او توسط سپاه پاسداران آموزش دیده و بر روند قاچاق اسلحه از ایران به یمن نظارت کرده است.

السعادی از جمله خدمه کشتی ایرانی «جهان» بود که در سال 2012، در سواحل یمن توقیف شد. این کشتی حامل اسلحه و مواد منفجره از مقصد ایران بود.

نیروهای دولتی در آن زمان و پس از توقیف کشتی، السعادی را بازداشت کردند، اما پس از شورش شبه‌نظامیان حوثی و حمله به صنعاء، او توسط شبه‌نظامیان حوثی از محل بازداشت خود آزاد شد.

ایالات متحده آمریکا نیز به دلیل نقش منصور السعادی در هدف‌ قراردادن شهروندان غیرنظامی، کشورهای همسایه و کشتی‌رانی بین‌المللی، تحریم‌هایی علیه او اعمال کرده‌ است.

الحمزی؛ فرمانده‌ای که تا دیروز ناشناخته بود

احمد علی احسن الحمزی اهل منطقه «مران» در استان الصعده است، اطلاعات زیادی درباره احمد الحمزی، پیش از آن‌که به‌صورت ناگهانی به‌عنوان یکی از فرماندهان نیروی هوایی شبه‌نظامیان حوثی انتخاب شود، وجود ندارد.

او در سال 2019 به عنوان جانشین سرلشکر ابراهیم الشامی انتخاب شد. الشامی اولین مسئول پرتاب موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون‌سرنشین شبه‌نظامیان حوثی بود، اما در آن سال به‌طرز مشکوکی کشته شد.

منابعی در همان سال گفته بودند، شامی در جریان یک عملیات «تصفیه‌حساب» توسط دیگر رهبران شبه‌نظامی کشته شده بود. او پیشتر به‌دلایلی که اعلام نشد، از منصب خود کنار زده شده و تحت حبس خانگی بود.

رهبر شبه‌نظامیان حوثی پس از آن، احمد الحمزی که هیچ منصب نظامی پیش از آن نداشت، اما در ایران آموزش دیده بود را به عنوان فرمانده نیروهای هوایی تعیین کرد.

منابع «العربیه» خبر داده‌اند، انتخاب الحمزی برای این منصب از آن جهت بوده که او در نزد شبه‌نظامیان حوثی فرد مورد اعتمادی است و روند فعالیت‌های کارشناسان سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان در نظارت بر مونتاژ و قاچاق پهپادهای انفجاری و بدون‌سرنشین و همچنین آموزش نیروهای حوثی را تسهیل می‌کند.

آمریکا تحریم‌هایی را علیه الحمزی اعمال کرده و در این زمینه تصریح کرده است: «او فرمانده نیروهای هوایی و پدافند هوایی یمنی هم‌پیمان با حوثی‌ها است. علاوه بر برنامه هواپیماهای بدون سرنشین، او به تسلیحات ساخت برای استفاده در جنگ داخلی یمن دست یافته و در ایران آموزش دیده است.»

الغماری؛ رئیس ستاد حوثی‌ها

محمد عبدالکریم الغماری که در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارد، به عنوان رئیس ستاد شبه‌نظامیان حوثی مشغول به فعالیت است. او همچنین شانزدهمین فرد تحت‌تعقیب در فهرست ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن برای شبه‌نظامیان حوثی تروریست است.

بر اساس منابع رسانه‌ای، الغماری در بخش «ضاعن» در منطقه «وشحه» در استان حجه یمن بزرگ شده است و به عنوان یکی از رهبران نظامی شبه‌نظامیان حوثی شناخته می‌شود که در در جنگ دوم و سوم، در کنار عبدالمک الحوثی ایستاد.

اطلاعات رسیده نشان می‌دهد که الغماری در سال 2012 به حومه جنوبی بیروت در لبنان سفر کرد تا در چندین دوره عقیدتی و نظامی تحت نظارت شبه‌نظامیان حزب‌الله شرکت کند.

او همچنین دوره‌های نظامی را در ایران گذارند و به صورت مستقیم در عملیات‌های پرتاب موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین نقش دارد.

زکریا حجر (هاجر)

او نیز دوره‌های نظامی را در ایران گذراند و در عملیات پرتاب موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین نقش دارد.

احمد الجوهری

الجوهری نیز به عنوان یکی از افراد این فهرست، در عملیات پرتاب موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین شبه‌نظامیان حوثی نقش دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید