در پی هشدار صدر مقرهای شبه‌نظامیان «عصائب» تا اطلاع ثانوی بسته شد

وزیر صدر ضمن خطرناک دانستن حضور گروه‌های حشد الشعبی برای نهادهای حکومتی عراق، خواستار خروج این گروه‌های مسلح وابسته به ایران از منطقه سبز بغداد و حذف نیروهای آنها از ایست‌های بازرسی و گذرگاه‌های مرزی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با افزایش تعداد قربانیان درگیری‌های مسلحانه میان شبه‌نظامیان «سرایا السلام» وابسته به مقتدی صدر و «عصائب اهل الحق» به رهبری قیس الخزعلی به 4 نفر در شهر بصره در جنوب عراق، خزعلی، رهبر عصائب، پنج‌شنبه از شبه‌نظامیان خود خواست تمامی دفاتر و مقرهای خود را تا اطلاع ثانوی ببندند.

خزعلی در توئیتی از افراد مسلح و اعضای گروه شبه‌نظامی خود «عصائب اهل الحق» خواست به هیچ‌گونه توهین یا آتش‌زدن دفاتر پاسخ ندهند.

او در توییت‌های خود طرف‌هایی را به توطئه‌چینی علیه گروه شبه‌نظامی تحت فرماندهی خود متهم کرده و مدعی شد که این طرف‌ها در صدد متشنج کردن اوضاع هستند.

این بیانیه کوتاه پس از آن صادر شد که صالح محمد العراقی، نماینده رهبر صدری‌ها که به وزیر مقتدی صدر معروف است، به خزعلی درباره عواقب وخیم عملکرد شبه‌نظامیان «گستاخ» عصائب هشدار داد.

صالح محمد العراقی از خزعلی خواست «شبه‌نظامیان گستاخ» خود را مهار کرده یا از آنها اعلام برائت کند.

در تحولی دیگر پس از آن نیز وزیر صدر، ضمن خطرناک دانستن حضور گروه‌های حشد الشعبی برای نهادهای حکومتی عراق، خواستار خروج این گروه‌های مسلح وابسته به ایران از منطقه سبز بغداد و حذف نیروهای آنها از ایست‌های بازرسی و گذرگاه‌های مرزی شد.

هشدار نماینده مقتدی صدر پس از تیراندازی افراد عصائب به یکی از اعضای سرایا السلام داده شده بود.

از سویی مقامات امنیتی محلی نیز به «رویترز» تاکید کردند که بصره صحنه درگیری‌های مسلحانه شدیدی بوده که به کشته شدن 4 نفر منجر شده است.

پس از آن منابع یاد شده از بازگشت آرامش نسبی و محتاطانه به استان بصره خبر دادند.

از طرفی شبه‌نظامیان عصائب اهل حق وابسته به ایران نیز از کشته شدن 2 تن از اعضای خود در درگیری‌های مسلحانه شهر بصره خبر دادند.

کناره‌گیری صدر و آشوب در عراق

بغداد، پایتخت عراق و دیگر شهرهای این کشور طی روزهای گذشته صحنه درگیری‌های مسلحانه شدیدی بود. این درگیری‌ها به کشته‌شدن 30 نفر و زخمی‌شدن حدود 600 نفر دیگر منجر شد.

این درگیری‌ها میان گروه‌های سرایا السلام وابسته به جریان صدری و عصائب اهل حق تحت رهبری قیس الخزعلی، دوشنبه 4 شهریور در «منطقه سبز» بغداد آغاز شد.

پس از آن‌که مقتدی صدر اعلام کرد از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند، هواداران خشمگین او با برگزاری تظاهرات، نارضایتی خود را از انسداد سیاسی در عراق ابراز داشته و با گروه‌های تحت رهبری «هیئت هماهنگی» وابسته به ایران که در فرآیند سیاسی عراق و تشکیل دولت جدید در پی انتخابات زودهنگام اکتبر گذشته نقش کارشکنانه‌ای داشته‌ است، در بغداد درگیر شدند که پس از آن ناآرامی‌ها به دیگر شهرهای عراق از جمله بصره کشیده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید